Ceny węgla dla energetyki i ciełownictwa w październiku spadły w porównaniu do września - wynika z analizy indeksów cenowych, tworzonych wspólnie przez Agencję Rozwoju Przemysłu i Towarową Giełdę Energii.
Sytuację na krajowym rynku węgla energetycznego obrazują dwa indeksy, bazujące na danych miesięcznych ex-post i wyrażające cenę zbytu węgla kamiennego w jakości dostosowanej do potrzeb odbiorców. Indeks PSCMI1(z ang. Polish Steam Coal Market Index) wyraża ceny węgla dla tzw. energetyki zawodowej i przemysłowej, indeks PSCMI2 - dla ciepłowni przemysłowych i komunalnych. Wyrażona w indeksach wartość to cena węgla netto "na wagonie" w punkcie załadunku - bez uwzględnienia podatku akcyzowego, kosztów ubezpieczenia oraz kosztów dostawy.
Ceny węgla dla energetyki zawodowej spadały o 0,79 proc. w stosunku mdm, do poziomu 243,44 zł/t. W porównaniu z ceną z zeszłego roku wartość tony wzorcowego węgla do wytwarzania energii elektrycznej w kraju jest obecnie wyższa o 16,62 proc. (o 34,69 zł/tonę).
Natomiast ceny wzorcowego węgla na krajowym rynku ciepła w październiku 2018r. wyniosły 304,73 PLN/t. To o 1,5 proc. mniej niż we wrześniu 2018r. i o 20,2 proc. więcej niż przed rokiem.
ARP podaje, że w październiku znacząco wzrosła ilość węgla sprzedanego do ciepłowni zawodowych i niezawodowych - skok prawie o 37 proc. w porównaniu z wrześniem. W porównaniu do poprzedniego miesiąca wzrosła również (o 48,1 proc.) sprzedaż do energetyki przemysłowej oraz o 14 proc. sprzedaż do energetyki zawodowej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.