Mszą św. w konkatedrze pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika i uroczystą akademią w Ostrowie Wielkopolskim – gdzie działa jedno z największych w Europie składowisk handlowych węgla kamiennego - uczcili Barbórkę pracownicy spółki akcyjnej CZW Węglozbyt S.A.
Muzyką na ostrowskim rynku jeszcze przed uroczystościami barbórkowymi Węglozbytu w piątek 30 listopada Górnicza Orkiestra Dęta Bytom pod batutą Dariusza Kasperka obwieszczała doroczne święto górników.
Po południu w konkatedrze św. Stanisława Biskupa Męczennika w Ostrowie Wielkopolskim w intencji pracowników Węglozbytu, ich rodzin, emerytów i rencistów oraz zmarłych kolegów mszę św. koncelebrował sufragan kaliski bp Łukasz Buzun wraz z księżmi kanonikami i przybyłym z Bytomia kapelanem NSZZ Solidarność w Węglokoksie Kraj ks. Dariuszem Pietrasiem, proboszczem bytomskiej parafii św. Rodziny.
W akademii udział wzięli - powitani przez prezesa Węglozbytu Krzysztofa Mieszczaka - pracownicy spółki i jubilaci a także zaproszeni goście, wśród których byli m.in. sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera, wiceprezes macierzystej spółki Węglokoks S.A. Jarosław Jędrysek i Andrzej Malesza – wiceprezes Węglokoksu Kraj, członkowie Rady Nadzorczej Węglozbytu, liczni kontrahenci spółki, przedstawiciele władz miejskich Ostrowa Wielkopolskiego i powiatu ostrowskiego.
"Świętując tradycyjną Barbórkę mają Państwo powody do dumy i satysfakcji. Przedsiębiorstwo Węglozbyt, działające na poslkim rynku już ponad 70 lat, stanowi końcowe i bardzo istotne ogniwo w łańcuchu produkcji rodzimego przemysłu Węglowego. To właśnie dzięki Pańśtwa pracy pozyskane z głębin ziemi przez polskich górników czarne złoto i przetworzone z niego produkty trafiają do finalnych odbiorców" - napisał w liście do uczestników uroczystości w Ostrowie Wielkopolskim prezydent Andrzej Duda.
Prezydent RP ocenił, że Węglozbyt przyczynia się z powodzeniem do budowania dobrej, perspektywicznej marki polskiego węgla. Dodał, że firma znana jest nie tylko z wysokiej jakości produktów węglowych, ale też składowiska w Ostrowie Wlkp., które obchodzi właśnie jubileusz półwiecza działaności, "stanowi jeden z największych, najbardziej nowoczesnych i oferujących wielofunkcyjne usługi tego typu obiektów w Europie".
Wiceprezes Węglokoksu S.A. Jarosław Jędrysek odczytał życzenia nadesłane przez Prezesa Rady Ministrów dla zarządu i wszystkich pracowników CZW Węglozbyt z okazji Barbórki.
"Polski przemysł wydobywczy stanowi napęd energetyczny polskiej gospodarki. Dzisiaj możemy powiedzieć, że sektor górnictwa węgla kamiennego z 2015 r. i z końca 2018 r. to dwie zupełnie różne branże. W ostatnich trzech latach górnictwo przeszło proces głębokiej restrukturyzacji i naprawy" - podkreślił premier Mateusz Morawiecki.
Minister energii - w liście odczytanym przez kaliskiego posła Tomasza Ławniczaka - zapewnił, że "popyt na węgiel kamienny i polityka energetyczna polskiego rządu, gwarantująca utrzymanie zapotrzebowania na to paliwo w energetyce i dostęp do złóż z ciągłością produkcji przez kolejne lata sprawiają, iż pracownicy Węglozbytu mogą z optymizmem patrzeć w przyszłość".
Z kolei Grzegorz Tobiszowski, wiceminister energii i pełnomocnik rzadu ds. restrukturyzacji górnictwa napisał w liście do uczestników uroczystości w Ostrowie Wlkp., że z perspektywy resortu niezwykle ważną rolę pełni w sektorze dystrybucja węgla.
"Państwa kilkudziesięcioletnie doświadczenie w działalności handlowej na krajowym rynku węglowym, wykwalifikowana i doświadczona kadra, doskonała znajomość rynku węglowego sprawiają, że Węglozbyt postrzegany jest na rynku jako rzetelny i godny zaufania wykonawca" - ocenił też wiceminister Tobiszowski, przekazując swoje wyrazy uznania.
Seredeczne życzenia z okazji Barbórki na ręce szefa Węglokoksu Krzysztofa Mieszczaka przesłali też m.in. Jan Szyszko, poseł i b. minister środowiska oraz Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski.
W trakcie uroczystości barbórkowej przedstawiciel Prezyenta RP Anderzj Dera udekorował wyróżnionych pracowników odznaczeniami państwowymi.
W imieniu ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego wręczono też odznaki honorowe "Zasłużony dla Górnictwa RP" oraz stopnie górnicze i dyplomy honorowe dla pracowników obchodzących jubileusze pracy zawodowej w Węglozbycie.
W galerii: uroczystości barbórkowe CZW Węglozbyt S.A., Ostrów Wielkopolski, piątek 30 listopada 2018 r. (zdjęcia Węglozbyt)
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.