W łaźni łańcuszkowej zabytkowej kopalni „Królowa Luiza” w Zabrzu rozpoczyna się 26 listopada br. dwudniowa debata poświęcona górniczym tradycjom. Głos zabiorą m.in. ks. dr Arkadiusz Wuwer z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego, ks prof. Marek Jerzy Uglorz, reprezentujący Chrześcijańską Akademię Teologiczną oraz ks. Piotr Górecki z Uniwersytetu Opolskiego. Mowa będzie m.in. o kulcie św. Barbary jako przejawie pobożności górniczej na Górnym Śląsku.
Ponadto Agnieszka Wolańska z Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce opowie o tamtejszych tradycjach górniczych, a Agata Augustyn wystąpi z wykładem „Tam gdzie kopalń już nie ma”, poświęconym tradycjom górniczych w Wałbrzychu.
W sesji popołudniowej przewidziano prezentacje autorstwa Anny Król z Uniwersytetu Śląskiego pt. "Św. Barbara – czarna Madonna ze Śląska", a także Marka Skubisza z Muzeum Żup krakowskich w Wieliczce pt. "Społeczne, religijne i artystyczne aspekty katastrofalnego wpływu wody w 1868 r. w poprzeczni Kloski w wielickiej kopalni soli".
27 listopada br. prelegenci opowiadać będą o kultywowaniu tradycji górniczych w Wałbrzychu, duchowości w sztuce sakralnej, a także wierzeniach współczesnych górników.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.