"Laboratorium dziedzictwa kulturowego" nazwał zabytkową kopalnię Soli w Wieliczce szef polskiego komitetu UNESCO Jacek Purchla, przemawiając na inauguracji jednej z najważniejszych konferencji muzealników świata, poswięconej zabytkom podziemnym, której czterodniowe obrady dobiegają końca w czwartek, 22 listopada w Wieliczce.
Znakomici specjaliści ochrony dóbr kultury, przedstawiciele międzynarodowych organizacji i uniwersytetów oraz stawarzyszeń z kilkunastu państw świata gościli w Wieliczce i Bochni (obie kopalnie przed kilkuset laty stanowiły - jako królewskie krakowskie żupy solne - jedno z największych przedsiębiorstw wydobywczych Europy, zatrudniając blisko tysiąc górników w XVI w.). Wieliczka świętuje w tym roku nie tylko stulecie odzyskania Niepodległości przez Polskę, gdy administracja krajowa przejęła od Austriaków obiekt, kontynuując udostępnianie kopalni turystom, jak od XVIII w. Mija także 650 lat od spisania na polecenie króla Kazimierza Wielkiego w 1368 r. statutu żup, które dostarczały aż czwartą część skarbu koronnego rocznie. Z kolei równo pół tysiąca lat temu (w 1518 r.) powstał dokument, w którym po łacinie szczegółowo opisano przedsiębiorstwa górnicze w Wieliczce i Bochni. Najstarsze zachowane odpisy obydwu bezcennych zabytków archiwalnych zostały udostępnione turystom z okazji konferencji muzealników. Można podziwać je do 4 grudnia w Zamku Żupnym w Wieliczce.
Relację z rozpoczęcia Międzynarodowej Konferencji Muzeów Górniczych i Skansenów Podziemnych Wieliczka-Bochnia 2018 zamieszczamy w najnowszym numerze Trybuny Górniczej.
Łukasz Nowak z kopalni Murcki-Staszic zwyciężył w gronie 4,5 tys. pracowników Polskiej Grupy Górniczej, którzy wystartowali w tym roku w konkursie "Pracuję bezpiecznie". Listę wszystkich laureatów oraz przebieg rywalizacji przybliża tekst pt. "Wiedza budząca wielki podziw". W minioną sobotę reporterzy tygodnika górniczeog gościli też na pierwszej w sezonie karczmie piwnej, na której w Szombierkach bawili się gwarkowie kopalń Węglokoksu Kraj.
"Pięćset z hakiem i do przodu" to tytuł kolejnego odcinka poczytnego cyklu, w którym "Trybuna Górnicza" opisuje dokonania załóg kopalń. Tym razem - o górnikach z oddziału G1 kopalni Sośnica, którzy kończą eksploatację w ścianei wydobywczej N113 i sposobią się do kolejnej.
Spółka Restrukturyzacji Kopalń to nie tylko hektary poprzemysłowych gruntów i budowli górniczych likwidowanych kopalń. Rzadko zdajemy sobie sprawę, że SRK administruje też kilkunastoma tysiącami zakładowych mieszkań w niemal 3 tys. budynków. O zarządzaniu tymi zasobami w rozmowie z "Trybuną Górniczą" opowiada Wojciech Frank, wiceprezes ds. gospodarki mieszkaniowej, który od lipca tego roku odpowiada za mieszkaniówkę w SRK.
Jak przebiega wdrażanie rządowego programu "Czyste Powietrze" i jakie korzyści może on przynieść przeciętnemu mieszkańcowi? O tym "Trybuna Górnicza" informuje na kolumnach ekologicznych. Dowiemy się m.in., że chaciaż wielu stanie przed koniecznością wymiany przestarzałych palenisk domowych, wcale nie oznacza to obowiązku przechodzenia na dużo droższe paliwa, jak np. gaz ziemny.
Czy Jastrzębska Spółka Węglowa sięgnie niebawem z kopalni Szczygłowice po doskonały węgiel koksujący z obszaru Dębieńska w sąsiedztwie? Odnowienie infrastruktury kopalni Dębieńsko na Górnym Śląsku i budowa kopalni Jan Karski w Lubelskim Zagłębiu Węglowym mogłyby zwiększyć roczne wydobycie JSW nawet o połowę. O tym - wraz z najnowszymi szczegółami projektów - w artykule "Trybuna Górniczej" pt. "Nowe kopalnie razem z partnerami z Azji".
W najnowszym numerze tygodnika, który ukaże się już w czwartek, 22 listopada, przeczytamy także o tym, skąd wziął się i w jaki sposób kształtował znany nam kult św. Barbary oraz czym pasjonaci z Piekar Śląskich zasłynęli niedawno w... Pekinie.
"Trybuna Górnicza" dostępna jak co tydzień w każdy czwartek, w kioskach miejscowości górniczych regionu oraz na bramach naszych kopalń węgla kamiennego. Zapraszamy do lektury!
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Sośnica fedruje dzięki WZZ Podkapuje kogoś!