Proces przekształcania biomasy w biopaliwo uznano za najlepsze rozwiązanie czwartej edycji konkursu Smogathon w Krakowie. Jego producent - firma Takachar - otrzymał w poniedziałek, 19 listopada, nagrodę w wysokości 15 tys. dol.
Zwycięski zespół międzynarodowego konkursu dla projektów antysmogowych - Smogathon 2018 ogłoszony został w poniedziałek wieczorem, na zakończenie krakowskiej imprezy. W sobotę 12 zakwalifikowanych rozwiązań z całego świata było ocenianych przez ekspertów. Do ścisłego finału wyłoniono sześć zespołów, które poddane zostały ocenie profesjonalnego jury.
Jak powiedział PAP pomysłodawca i lider Smogathonu Maciej Ryś, zwycięski zespół - firma Takachar ze Stanów Zjednoczonych - opracował proces zwęglania biomasy, który "czyni z niej ekologiczne biopaliwo".
- Sam proces przekształcania biomasy jest obecny, ale w procesach industrialnych, bardzo kosztownych, często nieopłacalnych. A tu mówimy o tym, że każdy człowiek na wsi, nawet w Polsce, będzie mógł użyć urządzenia do tego, żeby wykształcić paliwo - powiedział Ryś.
Jak podkreślił, tajemnicą i najważniejszym elementem tej innowacji jest składnik przypominający brykiet, "którego używa się do procesu spalania i przy tym procesie spalania - zwęgla się". Zespół, który opracował to rozwiązanie, otrzymał 15 tys. dol.
Na drugim miejscu - z nagrodą 10 tys. dol. - uplasowała się firma Indrio Technologies. Opracowane przez ten zespół urządzenie pozwala na optymalizację i kontrolę oraz monitoring spalania w silnikach, dzięki czemu zanieczyszczeń będzie mniej; urządzenie reguluje proces samego spalania.
Z kolei trzecie miejsce zajęła firma Pi Green Tech Solutions. Za opracowanie specjalnych nakładek na rury wydechowe, które zbierają zanieczyszczenia, otrzymała 5 tys. dolarów.
Specjalne wyróżnienie - i 30 tys. zł - przyznała także firma Otrivin, która doceniła projekt firmy Degrum. Opracowała ona projekt antysmogowych przystanków autobusowych, na których oddychać będzie można bez wdychania zanieczyszczeń.
Jak podkreślił Maciej Ryś, kluczem w walce ze smogiem jest patrzenie na ten problem "globalnie, nie tylko w kontekście Polski". "Smog nie składa się z jednego źródła, ma ich wiele, a my chcemy eliminować każde z nich. Te wyróżnione projekty pozwalają nam patrzeć w przyszłość, kiedy - dzięki ich wdrożeniu - będziemy mogli rozwiązać konkretne problemy, w konkretnych dziedzinach" - podkreślił.
Nazwa Smogathon powstała ze skojarzenia dwóch słów - smog oraz hackathon, które jest określeniem kreatywnych spotkań, podczas których specjaliści z różnych dziedzin wypracowują innowacyjne rozwiązania konkretnych problemów.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.