Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczy ponad 2 mld zł w formie dotacji i pożyczek na wdrażanie przez firmy innowacyjnych technologii ekologicznych, mających na celu ograniczenie wpływu tych zakładów na środowisko - poinformował w poniedziałek, 19 listopada, Fundusz.
Nabór wniosków w ramach czwartej edycji programu Sokół rozpocznie się 3 grudnia br. i zakończy się 28 lutego 2019 r. Fundusz poinformował, że w tym czasie zaplanowano szkolenia dla przedsiębiorców z przygotowania wniosków. Ich terminy zostaną podane na stronie internetowej Narodowego Funduszu: www.nfosigw.gov.pl.
NFOŚiGW wyjaśnił, że do rozdysponowania przeznaczono ponad 2 mld zł. W programie przewidziano dofinansowanie bezzwrotne w formie dotacji na fazę B+R oraz finansowanie zwrotne w postaci pożyczki (dotyczy fazy B+R oraz fazy wdrożenia technologii).
Fundusz poinformował, że beneficjentami programu mogą być tylko przedsiębiorcy, a zgłaszane projekty muszą charakteryzować się innowacyjnością co najmniej na poziomie krajowym oraz wpisywać się w jeden z obszarów Krajowych Inteligentnych Specjalizacji (KIS) w następujących obszarach: biotechnologiczne i chemiczne procesy, bioprodukty i produkty chemii specjalistycznej oraz inżynierii środowiska; wysokosprawne, niskoemisyjne i zintegrowane układy wytwarzania, magazynowania, przesyłu i dystrybucji energii; inteligentne i energooszczędne budownictwo; rozwiązania transportowe przyjazne środowisku lub surowce naturalne i gospodarka odpadami; nowoczesne technologie pozyskiwania, przetwórstwa i wykorzystania surowców naturalnych oraz wytwarzanie ich substytutów; minimalizacja wytwarzania odpadów, w tym niezdatnych do przetworzenia oraz wykorzystanie materiałowe i energetyczne odpadów (recykling i inne metody odzysku); innowacyjne technologie przetwarzania i odzyskiwania wody oraz zmniejszające jej zużycie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Szczytny program, lecz z tego korzystają jedynie wykształciuchy i to na pomysłach średniej kadry technicznej i roboli, które po otrzymaniu dotacji nie są wdrażane bowiem projekty bez udziału tej grupy produkcyjnej, technicznej po prostu zniekształcone idą po prostu na makulaturę, na wysypisko i na złom. A gdzie się podziały w dużych przedsiębiorstwach Giełdy Racjonalizatorskie i Wynalazcze z prawdziwego zdarzenia, bo te co teraz są to tylko fikcja i kręcenie lodów - przykład KGHM i PKN Orlen. Są na to także te nieupublicznione dowody.