Urząd Regulacji Energetyki otrzymał wnioski taryfowe na sprzedaż energii na przyszły rok od wszystkich czterech sprzedawców z urzędu - poinformowała PAP Biznes Agnieszka Głośniewska, rzecznik prasowy URE.
- Dziś upływa termin dla sprzedawców z urzędu do złożenia wniosków taryfowych na rok przyszły. Otrzymaliśmy wszystkie cztery wnioski - poinformowała Biznes Głośniewska.
Chodzi o spółki PGE Obrót, Energa Obrót, Tauron Sprzedaż i Enea.
Kilka dni temu wiceprezes grupy PGE Emil Wojtowicz oceniał, że przy podejmowaniu decyzji w sprawie taryfy G (dla gospodarstw domowych) na 2019 r. Urząd Regulacji Energetyki zrównoważy interesy spółek obrotu i konsumentów.
Minister energii Krzysztof Tchórzewski nie wykluczał kilka tygodni temu, że w 2019 r. będzie podwyżka rachunku za energię elektryczną dla gospodarstw domowych, ale - jak mówił - nie przekroczy ona 5 proc. Zapowiadał, że w przypadku, gdyby rachunek miał wzrosnąć powyżej 5 proc., resort energii przedstawi projekt ustawy łagodzącej skutki społeczne polityki klimatycznej Unii Europejskiej.
Prezes URE Maciej Bando informował wcześniej, że Urząd Regulacji Energetyki w sytuacji rosnących cen energii może być zmuszony zadbać o interesy przedsiębiorstw energetycznych przy ustalaniu wysokości taryfy G.
W czwartek, 14 listopada, na oficjalnej stronie URE zamieszczono także informację "w sprawie zmiany cen energii w umowach sprzedaży energii elektrycznej zawartych z odbiorcami innymi niż gospodarstwa domowe".
Maciej Bando wyjaśnia w niej na wstępie, że jest to reakcja na sygnały odbiorców (innych niż gospodarstwa domowe, czyli firm, instytucji i jednostek samorządowych - przyp. netTG.pl) o wzroście cen energii elektrycznej w trakcie trwania umowy. Prezes URE podkreśla, że oferta dostawców prądu dla takich odbiorców "nie podlega obowiązkowi przedkładania Prezesowi UE do zatwierdzenia taryfy w obrocie energią elektryczną - jest to oferta rynkowa, która może być dowolnie kształtowana przez tego sprzedawcę".
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.