Wyniki pierwszego okresu rozliczeniowego po przeprowadzonym w partnerstwie publiczno-prywatnym projekcie modernizacji energetycznej osiedla Juliusz w Sosnowcu potwierdziły spełnienie założeń efektywności - podał w środę, 14 listopada, prywatny partner samorządu w przedsięwzięciu.
Informację potwierdził rzecznik sosnowieckiego magistratu Rafał Łysy. W poprzednich miesiącach sosnowiecki urząd miasta akcentował, że była to pierwsza taka w kraju umowa partnerstwa publiczno-prywatnego, dotycząca energomodernizacji w sektorze mieszkaniowym (wcześniejsze dotyczyły budynków użyteczności publicznej).
Inwestycja obejmowała 22 budynki mieszkalne (538 lokali) i żłobek, w których zlikwidowano blisko 1 tys. pieców węglowych.
W zastosowanym rozwiązaniu prywatny partner wykonał w 22 budynkach instalacje centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, a także węzły i olicznikowanie - wraz z automatyką umożliwiającą zarządzanie energią. Jej zużycie w sezonie grzewczym miało być nie większe niż wynikające z audytów energetycznych (pod rygorem ewentualnych kar dla zarządzającego instalacją).
W środę firma Dalkia, która uczestniczyła w przedsięwzięciu, przekazała, że wypełniła kontraktową gwarancję utrzymania niskiego poziomu zużycia energii dla mieszkańców - w pierwszym okresie rozliczeniowym po realizacji projektu energomodernizacji, potwierdzając wysoką efektywność energetyczną budynków mieszkalnych na osiedlu Juliusz.
"Dzięki temu zamawiający - podmiot publiczny - zapewnił efektywność energetyczną dla mieszkańców, nie ponosząc samodzielnie ryzyka efektu końcowego projektu" - podała Dalkia w komunikacie. Zaznaczyła, że dzięki projektowi w skali roku uda się obniżyć w Sosnowcu emisję dwutlenku węgla o 8 tys. t, a emisję pyłów o 81 t.
Dalkia wyjaśniła, że zastoswała system predykcyjny, który uwzględnia - na podstawie prognozy pogody - tzw. parametr inercji cieplnej budynku i zapobiega jego przegrzewaniu lub wychłodzeniu, optymalizując zużycie energii. Rozwiązanie to pozwala na efektywne zarządzanie popytem na ciepło.
Firma przypomniała, że projekty dotyczące efektywności energetycznej łączą się z kosztami, tak dla władz lokalnych, jak mieszkańców. Przy realizacji projektu, czynnik ekonomiczny jest więc równie ważny, jak redukcja emisji. W związku z tym ważne jest, by w dłuższym czasie energomodernizacja prowadziła do redukcji kosztów energii, dzięki jej efektywnemu zużyciu.
Biorąc to pod uwagę władze Sosnowca wskazują, że docieplanie starych, wcześniej zwykle ogrzewanych piecami węglowymi budynków i podłączanie ich do sieci ciepłowniczej to jedna z najlepszych metod walki ze smogiem; chcą jednak prowadzić te działania tak, by możliwie ograniczać koszty dla mieszkańców.
Ten sam cel przyświeca kolejnym prowadzonym już przez Miejski Zakład Zasobów Lokalowych w Sosnowcu termomodernizacjom na osiedlu Przyszłość, w dzielnicy Dańdówka. Docieplenie tam 16 budynków to faktyczne dokończenie inwestycji z 2010 r., gdy wprowadzono ciepło, nie przeprowadzając termomodernizacji. Efektem był wzrost rachunków za ciepło dla mieszkańców.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.