Prof. Jan Wojtyła, wybitny śląski prawnik i ekonomista, przewodniczący rady nadzorczej Polskiej Grupy Górniczej, wyróżniony został przez minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbietę Rafalską honorową odznaką Primus in Agendo (łac. Pierwszy w Działaniu).
Uroczysta ceremonia wręczenia odznaki miała miejsce podczas Gali Obchodów Jubileuszu 100-lecia Polskiej Polityki Społecznej, która odbyła się w czwartek, 8 listopada wieczorem, w Teatrze Królewskim (Starej Oranżerii) w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie.
Honorowa odznaka Primus in Agendo przyznawana jest od 2015 r. osobom fizycznym, organizacjom i instytucjom za szczególne zasługi na rzecz rynku pracy, polityki społecznej i rodziny.
Prof. Jan Wojtyła, katowiczanin, od ponad pół wieku związany jest naukowo z Uniwerstytetm Ekonomicznym w Katowicach (wcześniej - Akademią Ekonomiczną im. Karola Adamieckiego i Wyższą Szkołą Ekonomiczną). Specjalizuje się w zakresie prawa pracy, polityki zatrudnienia, prawa gospodarczego. Jest autorem licznych polskich i zagranicznych monografii i publikacji m.in. o problemach gospodarczych i społecznych restrukturyzacji regionu Śląska i Zagłębia. Przyczyniał się do budowy regionalnego dialogu społecznego. Jego prace wpisują się w doktrynę katolickiej nauki społecznej Kościoła.
Zasiada w Komitecie Nauk o Pracy i Polityki Społecznej PAN, uczestniczył w pracach nad projektem ustawy Prawo szkolnictwa wyższego, kierował pracami Komisji Legislacyjnej Konferencji Rektorów Polskich. Wyróżniony przez PAN medalem im. Wacława Szuberta za wybitne osiągnięcia w dziedzinie pracy i polityki społecznej. Był m.in. rektorem AE w Katowicach, dziekanem Wydziału Finansów i Ubezpieczeń UE w Katowicach. Wybrany został m.in. na prezydenta honorowego Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Ekonomicznych w Polsce. Zasiada w prezydium Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Wyższych w Polsce, jest członkiem wielu europejskich organizacji naukowych, ekspertem i doradcą w Kancelarii Prezydenta RP, członkiem m.in. Narodowej Rady Rozwoju, Rady Ochrony Pracy, Rady Społeczno-Gospodarczej przy Zarządzie Regionu Śląsko-Dąbrowskiego Solidarności.
Swoją aktywnością zawodową starał się służyć regionowi, zajmował się kwestiami gospodarczymi i społecznymi górnictwa, troszczył się o zachowanie potencjału górnictwa węgla kamiennego i łagodzenie negatywnych skutków restrukturyzacji zatrudnienia w branży. W swych publikacjach eksponował rolę prawa ochrony zatrudnienia. Stworzył koncepcję i metodologię regionalnego dialogu społecznego. Jest przewodniczącym rady nadzorczej Polskiej Grupy Górniczej, a wcześniej - rady nadzorczej Państwowej Agencji Restrukturyzacji Węgla Kamiennego SA oraz Jastrzębskiej Spółki Węglowej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.