- Mam nadzieję, że niekorzystny trend likwidowania tzw. czarnych miejsc pracy, związany z realizowaniem polityki klimatycznej Unii Europejskiej, uda się odwrócić. Tak naprawdę to, co się w tej sprawie dzieje, nie ma nic wspólnego z ochroną klimatu. Tutaj w grę wchodzą zupełnie inne interesy - uważa Kazimierz Grajcarek, przewodniczący Społecznego PRE_COP 24.
- Przez cały czas obserwujemy, że nowe kopalnie są otwierane w Indonezji, Chinach, czy gdzieś w Ameryce Południowej. Trzeba zadać sobie pytanie – skąd tam jest kapitał na to? To kapitał europejski, który został tam przeniesiony ze względu na bardzo niskie koszty pracy. W tych państwach pracują dzieci za 10 dolarów na miesiąc. Przyczyną jest więc pazerność kapitału europejskiego. Pytam Rzecznika Praw Dziecka, dlaczego nie dowiaduje się, skąd przywozimy towary do naszego kraju i do Europy? Dlaczego nie pyta o pracujących tam politycznych niewolników? Bo rzeczywiście tak w Wietnamie się dzieje, podobnie jest w Indonezji. W tym układzie nigdy nie będziemy w stanie dogonić tych krajów, jeśli chodzi o koszty produkcji. Dlatego też rządowe instytucje powinny sprawdzać, skąd sprowadzamy towary. To nie dotyczy tylko węgla, ale również produkcji ubrań, butów, telewizorów itd. Kraje zachodnie mówią, że ukradziono im technologie, ale wcale tak nie jest, wystarczy to sprawdzić. Kapitał europejski po prostu tam zainwestował, bo może korzystać z niewolniczej pracy. Czy widzieliście, żeby tańsze były produkty, które przychodzą z Azji, Afryki czy Ameryki Południowej? Otóż nie. Ceny są takie, jak dóbr produkowanych w Europie. To jest właśnie ta pazerność. I obawiam się, że jeśli my drapieżnie nie będziemy upominać się o swoje miejsca pracy, to nie zatrzymamy tego procesu. Dlatego po 25 latach prowadzenia polityki klimatycznej żądamy rozliczenia – ile pieniędzy zostało na to przeznaczonych i jakie to przyniosło realne skutki, również te dotyczące miejsc pracy - powiedział przewodniczący.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.