Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podpisało w czwartek, 8 listopada, wiążącą umowę długoterminową na zakup gazu ziemnego LNG z firmą Cheniere Marketing International - poinformował PGNiG w komunikacie. Dodano, że umowa została zawarta na 24 lata.
"Zarząd Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa SA ("PGNiG", "Spółka") informuje, że w dniu 8 listopada 2018 r. zawarto, po uzyskaniu wymaganych zgód korporacyjnych, wiążącą umowę długoterminową sprzedaży/zakupu skroplonego gazu ziemnego ("LNG") z firmą Cheniere Marketing International, LLP ("Cheniere")" - czytamy w komunikacie spółki.
Jak dodano, umowa z Cheniere na dostawy do Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu została zawarta na 24 lata. Dostawy LNG będą w ilości: w latach 2019-2022 ok. 0,73 mld m sześc. gazu po regazyfikacji łącznie w całym okresie; w latach 2023-2042 ok. 39 mld m sześc. gazu po regazyfikacji łącznie w całym okresie, tj. ok. 1,95 mld m sześc. gazu po regazyfikacji rocznie.
Dostawy będą realizowane w formule Delivery Ex-Ship.
Jak napisano, "w ocenie zarządu PGNiG, warunki umowy z Cheniere, w tym konkurencyjna cena, są satysfakcjonujące w kontekście realizacji Strategii Grupy Kapitałowej PGNiG w zakresie rozwoju handlu LNG na rynkach światowych".
Podstawowymi terminalami załadunkowymi dla dostaw od Cheniere będą terminale skraplające Sabine Pass w Luizjanie oraz Corpus Christi w Teksasie, USA.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.