W niedzielę, 4 listopada, na Jasnej Górze zorganizowano obchody związane z setną rocznicą odzyskania niepodległości. W ich ramach w Bastionie św. Rocha otwarto wystawę „Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych. Mirosław „Miron” Łucki (1975-2013)”. Organizatorem ekspozycji jest Graffiti Films Dom Produkcyjny, a sponsorem Polska Grupa Górnicza.
Wystawa upamiętnia st. chor. sztab. Mirosława „Mirona” Łuckiego, żołnierza Zespołu Bojowego „C” Jednostki Wojskowej Komandosów, który zginął podczas operacji przeprowadzonej w nocy z 23 na 24 sierpnia 2013 r. w prowincji Ghazni w Afganistanie. Celem akcji było przejęcie składu broni i materiałów wybuchowych używanych przez talibów. Była to jedna z najtragiczniejszych operacji, w której brali udział specjaliści z Lublińca. Na wystawie przybliżono również historię najstarszego i największego oddziału specjalnego Wojska Polskiego – Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca. Nawiązano także do dziejów jednego z najsłynniejszych oddziałów podziemnej i powstańczej Warszawy – Batalionu „Parasol”, którego chlubne tradycje dziedziczy Zespół Bojowy „C” JWK.
Jak informuje biuro prasowe PGG, wystawa zaaranżowana jest w nowoczesnej i multimedialnej formie. Każdemu aspektowi poświęcony jest osobny element ekspozycji. Zwiedzający mogą obejrzeć m.in. poruszający film poświęcony „Mironowi”. Specjalnie na potrzeby ekspozycji przeprowadzono wywiady z komandosami z Lublińca, którzy wspominają kolegę i pamiętną operację. Wywiady urozmaicono zdjęciami oraz fragmentami nagrań ze szkoleń. Na wystawie zaprezentowano również w formie slajdów fotografie z zagranicznych misji.
Zwiedzający mogą też zobaczyć przedmioty związane z Jednostką Wojskową Komandosów: naszywki, odznaki, emblematy, pamiątkowe coiny. W jednej ze szklanych gablot, stanowiącej swoistą urnę, umieszczono zdjęcie „Mirona”, ziemię z Afganistanu oraz jego rękawice i uszkodzony podczas eksplozji zegarek. Nie zabrakło też historycznych obiektów. Można zobaczyć chociażby elementy powstańczego umundurowania: replikę niemieckiej bluzy maskującej popularnie nazywanej „panterką”, czapkę polową z orzełkiem i znaczkiem parasola, biało-czerwoną opaskę oraz konspiracyjny pistolet maszynowy „Błyskawica”.
Wystawa skierowana jest zarówno dla odbiorcy krajowego, jak i zagranicznego, ponieważ wszystkie teksty zamieszczone na ekspozycji tłumaczone są na język angielski. Ze względu na oryginalną formę i tematykę, skierowana jest ona zarówno dla młodzieży, jak i osób starszych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.