W dniu Wszystkich Świętych znicze zapłoną także na grobach tragicznie zmarłych górników. W ciągu ostatnich 10 miesięcy w polskich kopalniach węgla kamiennego śmierć poniosło 14 pracowników - w najnowszej "Trybunie Górniczej" wspominamy ich w artykule pt. "Odeszli na wieczną szychtę".
Polska Wodorowa to nazwa nowego zespołu parlamentarnego, który przed tygodniem po raz pierwszy obradował w Warszawie. Wodór może być paliwem przyszłości, które zastąpi ropę naftową, a pionierskie kroki w tej rewolucji paliwowej w Polsce stawia Jastrzębska Spółka Węglowa. O jej planach i programie "Polska Wodorowa" przeczytamy w specjalnym dodatku do najnowszego numeru tygodnika.
Kopalnia Pniówek fedruje już pięcioma ścianami. Lecz na tym nie kończą się możliwości pawłowickiego zakładu. W przyszłym roku dojdzie szósty front wydobycia - relacja z Pniówka o gruntownej zmianie organizacji pracy w tekście pt. "Ekspresowa zmiana ścian".
Już w najbliższą niedzielę, 4 listopada, zaczną obowiązywać nowe przepisy o jakości węgla, w tym - obowiązki handlujących paliwami w składach. Za ich naruszenie może grozić sprzedacom grzywna od 10 tys. zł do nawet jednego miliona zł! Czy wszyscy właściciele składów węglowych zdążyli przygotować się do tych ważnych zmian? Sprawę opisujemy w "Trybunie Górniczej" w artykule pt. "Rewolucja w składach węgla".
Na początku października minął rok rozpoczęcia w Jaworznie budowy szybu Grzegorz, przy której - dla podniesienia bezpieczeństwa zgłębiania - stosowana jest metoda mrożenia górotworu. Na jakim etapie znajduje się ta ważna inwestycja w spółce Tauron Wydobycie - opisujemy w najnowszej "Trybunie Górniczej" w tekście pt. "Grzegorz się buduje".
Z powierzchni ziemi znikła przed kilkoma dniami ostatnia z wież szybowych kopalni Kazimierz-Juliusz w Sosnowcu, której likwidacja ma zakończyć się jeszcze w tym roku. Fotoreporter "Trybuny Górniczej" Maciej Dorosiński uwiecznił ostatnie minuty wieży szybu Karol i operację burzenia potężnej konstrukcji. Po ostatnim zakładzie górniczym w Zagłębiu Dąbrowskim pozostanie wieża szybu Kazimierz
I oraz wybrane budynki, które mają zostać przekazane miastu.
Przed tradycyjną Barbórką zaciekawienie pracą górników wzrasta nawet wśród najmołodszych. Z myślą o nich powstała książka pt. "Barbórka Tosi, czyli opowieść o tym, jak mała dziewczynka wiedza podziemia kopalni". Jej autorka Joanna Bulek pracuje na co dzień w ruchu Ziemowit, a piękne ilustracje stworzyła Aleksandra Kużmicka. Książkę wydała Polska Grupa Górnicza - pierwszy nakład rozszedł się błyskawicznie wśród pracowników. O ciekawej inicjatywie piszemy w artykule pt. "Górniczy fach w książce dla dzieci".
Z powodu dnia Wszystkich Świętych najnowszy numer "Trybuny Górniczej" trafi do rąk Czytelników dzień wcześniej niż zywkle - już w środę, 31 października. Tygodnik dostępny będzie w kioskach miejscowości górniczych i - tradycjnie dla załóg - na bramach kopalń. Zapraszamy do lektury!
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Wodór nie może być paliwem, bo w przeciwieństwie do węgla lub ropy nie występuje w naturze. Może być jedynie nośnikiem energii i to kłopotliwym w użytkowaniu. Wodór trzeba najpierw wytworzyć przez elektrolizę (energia elektryczna z węgla) lub z gazu koksowniczego (także z węgla). Jeżeli pierwiastek węgiel stoi na początku przemian chemicznych to na końcu zawsze musi być CO2 i żaden nośnik energii wykorzystywany po drodze (np wodór), tej sytuacji nie zmieni. Zachęcam do nauki termodynamiki, w szczególności do rachunku egzergii dla przemian chemicznych.
w