Tauron i KGHM Polska Miedź rozpoczną współpracę w obszarze budowania infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych, rozwoju usługi carsharingu oraz działań proekologicznych - poinformowały służby prasowe obu koncernów w czwartek, 18 października.
List intencyjny o współpracy podpisano 18 października podczas odbywającego się w Siedlcach Ogólnopolskiego Szczytu Energetycznego. Zawarte między KGHM i Tauronem porozumienie zakłada w pierwszym etapie, że w strategicznych dla spółek lokalizacjach uruchomione zostaną tzw. stacje szybkiego ładowania pojazdów. Szybkie stacje ładowania (DC) pozwalają na "zatankowanie" samochodu elektrycznego zaledwie w pół godziny.
Uczestniczący w wydarzeniu minister energii Krzysztof Tchórzewski podkreślił, że porozumienie jest pierwszym krokiem do rozwoju elektromobilności. Przypomniał, że do 2020 r. w Polsce ma powstać 6 tys. punktów ładowania elektrycznych pojazdów, w tym co najmniej 400 do szybkiego ładowania. Ten plan - jak mówił - ma pozwolić na poruszanie się po kraju takimi pojazdami.
Tchórzewski przyznał, że będzie to trudne zadanie, ale w jego realizacji ma pomoc Fundusz Niskoemisyjnego Transportu, który zacznie działać od 1 stycznia 2019 r.
- Tauron rozwijając swoją ofertę elektromobilności jest otwarty na współpracę z dużymi koncernami przemysłowymi i samorządami. Współpraca z KGHM stanowi dla nas kolejny krok w budowie bazowej sieci infrastruktury ładowania, która ma zapewnić komfort poruszania się samochodem elektrycznym po południowej Polsce. Ponadto liczymy na uzyskanie efektu synergii z dotychczasowych działań obu firm - mówi Filip Grzegorczyk, prezes Tauron Polska Energia.
Wspólne działania Tauron i KGHM będą koncentrować się także na rozwoju tzw. carsharingu (sieci wypożyczalni samochodów) i na poprawie efektywności zużycia energii elektrycznej - podano w komunikatach po podpisaniu listu intencyjnego.
Jeszcze przed grudniowym Szczytem Klimatycznym w Katowicach Tauron uruchomi system 22 terminali ładowania samochodów elektrycznych. Ta bazowa infrastruktura będzie służyła m.in. usłudze carsharingu. Już jesienią użytkownicy będą mogli wypożyczyć jeden z 20 samochodów dostępnych we flocie operatora.
Za prowadzenie działań objętych porozumieniem w Grupie Tauron odpowiedzialna będzie spółka Magenta Tauron, którą powołano w zeszłym roku z myślą o tworzeniu innowacyjnych rozwiązań produktowych i nowych modeli biznesowych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
KGHM , górniczy gigant który sam nie jest wstanie podnieść wałów na swoim zbiorniku i musi znaleźć wykonawcę...