Trzeba położyć nacisk na rozwój nowych technologii w małych i średnich firmach - wynika z dyskusji poprzedzającej 8. Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Jej uczestnicy podkreślali, że niezbędny jest dialog tego sektora z rządem i samorządem.
Udział w ósmej edycji rozpoczynającego się w środę trzydniowego kongresu organizowanego w Katowicach przez tamtejszą Regionalną Izbę Gospodarczą zapowiedziało kilka tysięcy uczestników z kraju i zagranicy: wśród nich mają być przedstawiciele rządu, instytucji wspierania biznesu, naukowcy, eksperci i przedsiębiorcy.
Podczas poprzedzającej otwarcie Kongresu konferencji prasowej prezes katowickiej RIG Tomasz Zjawiony akcentował, że choć przedsiębiorcy, mają wpływ na tworzenie prawa czy otoczenia biznesu, nie są za to odpowiedzialni.
- Ale jesteśmy odpowiedzialni, by wskazywać problemy, drogi i rekomendacje, z którymi - we współpracy z samorządem i rządem - powinniśmy sobie wspólnie poradzić - mówił.
Zjawiony powiedział, że mały i średni biznes w większości obsługuje duże korporacje, duży biznes. Zaznaczył, że pokazanie ten rynek wymaga dobrze zaplanowanej relacji.
- Szczególnie w czasach, kiedy te relacje, wiarygodność i poczucie sprawiedliwości, są tak mocno zachwiane - zastrzegł prezes katowickiej RIG.
Ocenił także, że z perspektywy środowiska gospodarczego w woj. śląskim samorząd staje na wysokości zadania, jeśli chodzi o wsparcie działań RIG czy innych instytucji otoczenia biznesu, ale też zewnętrznych inwestorów.
Marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa przypomniał, że samorząd - poza dystrybuowaniem ogromnych unijnych środków - buduje też klimat dla przedsiębiorców. Podkreślił, jak kluczowa jest współpraca biznesu, nauki i samorządu. Przypomniał, że małe i średnie firmy zatrudniają w woj. śląskim ok. 70 proc. pracowników i to one "nakręcają" województwo.
Pytany o istotę współpracy między rządem, samorządem, małym biznesem, wojewoda śląski Jarosław Wieczorek wskazał na potrzebę zrozumienia wspólnego celu - w kontekście potrzeby rozwoju gospodarki polskiej, europejskiej i światowej.
- Sam rynek wewnętrzny jest absolutnie niewystarczający, aby funkcjonować na najwyższym poziomie - zastrzegł.
Wojewoda przypomniał, że Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju uwzględnia szereg rozwiązań kierowanych do sektora MŚP. Wyraził przekonanie, że wnioski z rozpoczynającego się Kongresu będą podstawą dla przyszłych procesów legislacyjnych czy fiskalnych.
- Nie możemy stawiać się w żaden sposób po stronie konfrontacyjnej - rząd i biznes - mamy wspólny cel: to jest polska gospodarka i człowiek - zaznaczył.
Przewodniczący komisji przemysłu, badań naukowych i energii (ITRE) w Parlamencie Europejskim Jerzy Buzek nawiązał m.in. do tegorocznego hasła Przewodniego kongresu: "Technologie, człowiek, odpowiedzialność", która ma m.in. zwracać uwagę na rosnącą rolę nowych technologii i innowacji w prowadzeniu biznesu.
- W tym roku trzeba jasno podkreślić - idziemy w kierunku przemysłu 4.0, który będzie również oddziaływał i ma zastosowanie w małych i średnich firmach, zwłaszcza w tych średnich. Nie unikniemy tego - powiedział Buzek.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.