Najnowszy komentarz Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej w sprawie stanowiska Ministerstwa Energii dotyczącego polityki energetycznej Polski przesłała w piątek, 5 października, portalowi netTG.pl Anna Trzeciakowska z Biura prasowego PKEE.
Poniże publikujemy jego treść oraz dokument .pdf:
"W ocenie ekspertów Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej wprowadzenie przez Rząd polityki energetycznej Polski będzie rozwiązaniem korzystnym zarówno z perspektywy odbiorców, jak i dostawców energii. W istotnym stopniu rozwiązania proponowane przez Ministerstwo Energii wpłyną na utrzymanie bezpieczeństwa dostaw prądu do polskich domów oraz zakładów przemysłowych. Warto przy tym przypomnieć, że ogłoszona w 2015 roku „Polityka energetyczna Polski do 2050 roku” ostatecznie nie została sfinalizowana.
Polityka energetyczna wyznaczy cele strategiczne i pozwoli podmiotom z branży energii na planowanie działań z dużym wyprzedzeniem. Inwestycje w tym sektorze są bowiem bardzo rozciągnięte w czasie i wymagają znacznych nakładów finansowych.
Ważnym elementem w rządowych planach jest spójność kierunków rozwoju sektora energetyki z innym obszarami, zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym. Ministerstwo Energii w swoim stanowisku bierze pod uwagę cele unijne, jednocześnie pracując nad „Krajowym planem na rzecz energii i klimatu”. Dzięki temu polityka energetyczna będzie tworzyć jedną, spójną całość, wyznaczając kierunki rozwoju dla całej energetyki z uwzględnieniem uwarunkowań prawnych, środowiskowych, technologicznych i ekonomicznych oraz zapewniając bezpieczeństwo energetycznego.
Zwracamy uwagę, że plany Rządu uwzględniają problem emisji gazów cieplarnianych w odniesieniu do zobowiązań międzynarodowych. Ważną rolę w propozycjach Ministerstwa Energii pełni poprawa efektywności energetycznej, która ma zostać zapewniona poprzez cały wachlarz działań. Propozycje Rządu wpisują się także w szereg działań związanych z eliminacją tzw. niskiej emisji.
Polityka energetyczna, wyznaczając długoterminowe cele sektora, pozwoli na zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego oraz stabilnych cen zarówno dla producentów, jak i konsumentów energii.
Rząd planuje również działania krótkoterminowe, które zaowocują zwiększeniem bezpieczeństwa energetycznego przedsiębiorstw, takie jak: kompensaty, ulgi czy częściowe zwolnienia z opłat.
Należy podkreślić, że gospodarstwa domowe mają zagwarantowane stabilne ceny energii elektrycznej ze względu na to, że rynek jest regulowany.
Spójna i przemyślana polityka energetyczna umożliwi rozwój sektora oraz zapewni stabilność dostaw energii dla konsumentów, a także zagwarantuje, poprzez optymalne działania, osiągnięcie celów stawianych przez UE.".
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
WYŚWIETL ZAŁĄCZNIK