W niedzielę, 21 października, zostanie wprowadzona ostatnia w tym roku korekta w rozkładzie jazdy pociągów. Zmiany w rozkładzie pozwalają na zaplanowanie kursowania pociągów przy jednoczesnym prowadzeniu prac modernizacyjnych na sieci kolejowej - poinformowała 4 października spółka PKP Polskie Linie Kolejowe.
Informacje o zmianach są już dostępne w internecie. PKP Polskie Linie Kolejowe SA i przewoźnicy wspólnie opracowali ofertę połączeń kolejowych. Maksymalnie wykorzystywana jest dostępna przepustowość linii kolejowych. Zmiany w rozkładzie są związane z realizowanymi na sieci kolejowej inwestycjami z Krajowego Programu Kolejowego. Ich efektem będzie lepsza komunikacja w regionach i wyższy komfort stacji i przystanków - zapowiada Mirosław Siemieniec, rzecznik PKP PLK.
Nowe perony i powrót pociągów na trasę Warszawa Gdańska – Warszawa Zachodnia
Na zmodernizowanej warszawskiej linii obwodowej nowe, wygodne perony na przystankach Warszawa Koło, Warszawa Młynów, Warszawa Wola i stacji Warszawa Zachodnia (peron 8) są przygotowywane do otwarcia. Dla mieszkańców stolicy przystanki stanowią ważne punkty przesiadkowe z pociągów do innych środków komunikacji. Osoby o ograniczonej mobilności będą mogły skorzystać z wind i pochylni a osoby niewidome i niedowidzące ze ścieżek naprowadzających. Na linii trwają jazdy testowe. Od 21 października zaplanowane są regularne kursy pociągów przez linię obwodową i dalej m.in. do Mławy, Działdowa i Ciechanowa.
Koleją po Wielkopolsce
Dobre podróże zapewni powrót pociągów na zmodernizowane tory z Obornik Wielkopolskich do Piły. Podróżni skorzystają z komfortowych, nowych peronów na stacjach i przystankach m.in. w Obornikach Wielkopolskich - zapowiadają kolejowe spółki.
Kontynuowane są prace trasie z Poznania do Warszawy. Pociągi dalekobieżne kursują nadal okrężnie przez Gniezno i Inowrocław Rąbinek, a w komunikacji regionalnej na odcinku Konin – Kutno za pociągi kursują autobusy. Podróżni powinni zapoznać się ze zmianami w relacjach Łowicz Główny – Skierniewice oraz Skierniewice – Kutno.
Zmiany na trasie Łódź-Sieradz
W województwie łódzkim zmiany czekają podróżujących na trasie Łódź–Sieradz. PLK modernizują w regionie tory na trasie ze Zduńskiej Woli do Łodzi Kaliskiej. Na stacji Zduńska Wola powstają nowe perony.
Pociągiem przez Małopolskę i Podkarpacie
W aglomeracji krakowskiej na szlaku Kraków Płaszów–Kraków Bieżanów oddany został peron na przystanku Kraków Prokocim. Nowy, wyższy obiekt ułatwia podróżnym wsiadanie do pociągów. W najbliższych tygodniach podróżni skorzystają z podobnego obiektu na stacji Kraków Bieżanów.
Na Podkarpaciu od 22 października za pociągi kursujące z Rzeszowa do Głogowa Małopolskiego wprowadzona będzie komunikacja zastępcza.
Kolej na Pomorze
W Trójmieście zmienia się stacja Gdańsk Główny. Zmodernizowano peron nr 2. W listopadzie zakończy się komunikacja autobusowa i pociągi pojadą po nowych torach z Malborka do Kwidzyna, gdzie będą wyższe perony w Kwidzynie, Ryjewie, Brachlewie i Sztumskiej Wsi.
Pociągi PKP Intercity w relacji Warszawa-Lublin nadal kursują zmienioną trasą przez Parczew. Od 21 października pociągi ze Szczecina: IC Barbakan relacji Szczecin Gł.–Kraków Gł.–Szczecin Gł., Włókniarzrelacji Szczecin Gł.–Łódź Fabryczna–Szczecin Gł. oraz Portowiec relacji Szczecin Gł.-Katowice–Szczecin Gł. zmienią swoją trasę. Na odcinku Poznań Gł.-Łódź Widzew pojadą przez Inowrocław Rąbinek, Kutno i Łęczycę. Dodatkowo IC Barbakan na odc. Poznań Gł.-Szczecin Gł. będzie kursował przez Rzepin.
Pociąg IC Orłowicz relacji Kraków–Olsztyn–Kraków pomiędzy Krakowem Głównym a Miechowem będzie kursował w połączeniu z IC Wawel. Dzielenie składów nastąpi w Miechowie. Niektóre pociągi w okresie obowiązywania korekty rozkładu jazdy będą kursować przez Kraków Płaszów, z pominięciem stacji Kraków Główny. Szczegóły połączeń na stronie internetowej intercity.pl.
Więcej nowoczesnych peronów i dworców
Przebudowywane są m.in. perony na Dolnym Śląsku – w Świebodzicach i Wałbrzychu Szczawienko, na stacji Rzeszów Główny, Szczecin Główny Małkinia i Sadowne. Wkrótce rozpocznie się także budowa nowego przystanku Wałbrzych Centrum i modernizacja stacji Kiekrz i Szamotuły na linii Poznań–Szczecin.
Obok modernizacji linii i stacji kolejowych, przebudowywane są także dworce. Dzięki inwestycjom PKP w całym kraju zmodernizowanych oraz wybudowanych od podstaw zostanie około 200 obiektów. W nowopowstałym budynku dworca Poznań Garbary znalazły się m.in. kasa biletowa i poczekalnia. Obiekt został przystosowany do obsługi podróżnych mających trudności z poruszaniem się, w tym osób niewidomych i niedowidzących. Przygotowano także miejsca parkingowe i wiatę rowerową przed budynkiem. W tym roku podróżni skorzystają z odnowionych dworców na stacjach: Poznań Główny (Dworzec Zachodni), Strzelin, Jawor, Siechnice, Święta Katarzyna i Smardzów Wrocławski.
Informacja dla podróżnych
W sobotę i niedzielę 21 i 22 października mobilni informatorzy będą służyć pomocą podróżnym na największych dworcach: Warszawie Centralnej, Wschodniej i Zachodniej, Gdańsku, Gdyni, Wrocławiu, Zakopanem, Krakowie Głównym, Katowicach, Poznaniu i Szczecinie. Informacji udzielają także pracownicy punktów InfoDworzec.
Przyszły rozkład jazdy jest już dostępny na stronie portalpasazera.pl. Z wyprzedzeniem pojawi się także na stacjach i przystankach w formie plakatów. Odjazdy i przyjazdy pociągów są wyświetlane także na tablicach i infokioskach na stacjach, bezpośrednio u przewoźników kolejowych. Informacje na temat rozkładu jazdy przekazują przewoźnicy. Ofertę PKP Intercity można znaleźć na stronie intercity.pl lub dzwoniąc pod nr 703 200 200 (opłata za minutę połączenia 1,29 zł brutto. Usługę świadczy PKP Intercity SA).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.