Minister energii podpisał rozporządzenia w sprawie jakości paliw, będące aktami wykonawczymi do Ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw - poinformował w piątek w Katowicach wiceszef resortu energii Grzegorz Tobiszowski.
- Ustawa i rozporządzenia są już wynegocjowane - wczoraj minister pozwolił sobie te rozporządzenia podpisać, a więc kolejny akt prawny wchodzi w życie - poinformował Tobiszowski podczas poświęconej górnictwu konferencji, odbywającej się w piątek w Katowicach w ramach kongresu gospodarczego Nowy Przemysł Expo.
Znowelizowana 5 lipca br. ustawa o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw, wprowadzająca m.in. normy jakościowe dla węgla i zakaz sprzedaży najgorszej jakości paliwa, weszła w życie 12 września. Szczegóły dotyczące norm dla węgla oraz procedury związane z kontrolowaniem ich przestrzegania znajdą się w rozporządzeniach, które - po podpisaniu przez ministra - wkrótce mają zostać opublikowane.
Chodzi o rozporządzenia w sprawie wymagań jakościowych dla paliw stałych, w sprawie sposobu pobierania próbek paliw stałych, w sprawie metod badania jakości paliw stałych oraz w sprawie wzoru świadectwa jakości paliw stałych.
- Ustawa wraz z rozporządzeniami jest - moim zdaniem - bardzo dobrym dokumentem. Jako Ministerstwo Energii rozpoczęliśmy budowanie kształtu rozporządzeń, teraz mamy je już wynegocjowane. Ważne, że te rozporządzenia nie tylko są wsparciem i ukierunkowaniem tego, co dzieje się w naszym sektorze węglowym, ale również zdecydowanie idą w takim kierunku, abyśmy mieli mniej niskiej emisji w naszej przestrzeni - powiedział w piątek wiceminister.
- To musi bardzo mocno wybrzmieć, bo często ktoś (...) uważa, że węgiel, który będzie na polskim rynku, węgiel z polskich kopalń, będzie nadal pewnym zagrożeniem. Muszę powiedzieć autorytatywnie, że tak nie będzie - podkreślił Tobiszowski. Wiceminister nie podał szczegółów podpisanych rozporządzeń.
Na początku września br. podczas 28. Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju minister energii Krzysztof Tchórzewski ocenił, że rozporządzenie powinno być przyjęte najdalej do końca października. Wiceszef resortu Grzegorz Tobiszowski, pytany o sprawę dwa tygodnie później, informował, że intencją ministerstwa jest wydanie rozporządzenia możliwie szybko, a prace są na ukończeniu.
W rozporządzeniu - jak wcześniej informowano - minister energii określi szczegółowe wymagania dla tych paliw (chodzi m.in. o różne rodzaje węgla kamiennego, najczęściej importowanego) oraz dopuszczalny poziom odchylenia od tych wymagań.
Jak informowało wcześniej Ministerstwo Energii, nowe przepisy wyeliminują z rynku detalicznego węgiel najgorszej jakości, a przy tym uwzględniają możliwości nabycia paliw przez najmniej zamożne gospodarstwa domowe.
Pierwszy, ogłoszony latem tego roku, projekt rozporządzenia był niedawno krytykowany m.in. przez organizacje ekologiczne, samorządy i środowiska sprzedawców węgla. Konsultacje w tej sprawie były przedłużone do 29 sierpnia.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.