- Polski sektor energii powstał od podstaw 100 lat temu. Jego największym kapitałem są ludzie pracujący przy wydobyciu surowców, wytwarzaniu, przesyle i dystrybucji energii. Dzisiaj uhonorujemy służbę tych, którzy kontynuują tradycję tej ważnej dla społeczeństwa pracy - mówił minister energii Krzysztof Tchórzewski, otwierając w czwartek wieczorem uroczystość "Polska Energia w 100-lecie Niepodległości".
Odświętną galę resortu energii Warszawie w gmachu głównym Politechniki Warszawskiej. zorganizował Polski Komitet Energii Elektrycznej pod patronatem Prezesa Rady Ministrów, Ministra Energii, Marszałków Sejmu oraz Senatu. Na zabytkowy dziedziniec uczelni przybyli przedstawiciele najwyższych władz państwowych, prezydenta i premiera RP, ministerstw, liderzy przedsiębiorstw branżowych, pracownicy i kadra zarządzająca energetyki, górnictwa, przemysłu gazowniczego i naftowego oraz jednostek naukowych związanych z branżą.
Po raz pierwszy przedstawiciele wszystkich sektorów związanych z wydobyciem, produkcją, dystrybucją i przesyłem energii zgromadzili się w jednym miejscu, aby uhonorować pracę ludzi, profesjonalistów, którzy niezmiennie od wielu lat przyczyniają się do rozwoju gospodarki.
W uroczystości wzięło udział ponad 500 osób. Najważniejszymi gośćmi wydarzenia byli pracownicy sektora energii, uhonorowani za szczególne osiągnięcia i zaangażowanie w pracę. Obecni byli przedstawiciele największych polskich spółek skupionych w PKEE – PGE, Tauron Polska Energia, Enea, Energa, Zespół Elektrowni Wodnych Niedzica, Jastrzębska Spółka Węglowa, Polska Grupa Górnicza, Węglokoks, KGHM Polska Miedź, Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System, Polskie Sieci Elektroenergetyczne, PERN, PGNiG, PKN Orlen, Grupa Lotos i Grupa Azoty.
Obecne było kierownictwo Ministerstwa Energii z Krzysztofem Tchórzewskim oraz jego współpracownikami - wiceministrami Grzegorzem Tobiszowskim, Tadeuszem Skoblem, Tomaszem Dąbrowskim i dyrektorem generalnym resortu Stanisławem Hebdą.
- Codzienny wysiłek tysięcy pracowników polskiego sektora energii zapewnia stabilność całej naszej gospodarce. 100-lecie odzyskania Niepodległości jest wspaniałą okazją do uhonorowania tej służby - podkreślał minister energii, przemawiając na otwarcie uroczystości w Warszawie.
Minister Tchórzewski wyraził podziękowania i uznanie pracownikom sektora energii:
- Często z narażeniem zdrowia zapewniają jakość życia społeczeństwu i rozwój gospodarki, od małych i średnich przedsiębiorstw po ogromne fabryki czy zakłady produkcyjne. Dziękujemy za Waszą codzienną pracę i składamy wyrazy uznania! - mówił szef resortu.
Zapewnił, że Ministerstwo Energii wspiera rozwój i modernizację branży:
- Dostrzegamy potrzebę jej transformacji. Równolegle widzimy i doceniamy ogromny wysiłek spółek energetycznych, wydobywczych, paliwowych i gazowych w dążeniu do bardziej nowoczesnych i innowacyjnych rozwiązań - mówił Krzysztof Tchórzewski.
- Nasze działania są spójne i zaplanowane z myślą o przyszłości. Modernizujemy górnictwo, dywersyfikujemy źródła dostaw energii, zmieniliśmy system wsparcia dla źródeł odnawialnych i stawiamy na rozwój innowacyjnych technologii.
Wyróżnionych pracowników sektora energetyki i górnictwa uhonorowano m.in. przyznanymi przez prezydenta RP odznaczeniami państwowymi a także resortowymi.
- To tylko niewielka część spośród tych wszystkich, którzy zasługują na uhonorowanie - podkreślał Krzysztof Tchórzewski, dodając, że w roku 100-lecia Niepodległości zarówno w stolicy jak i wielu miastach Polski będzie jeszcze wiele okazji, aby godnie docenić tysiące ludzi energetyki, którzy angażują się dla bezpieczeństwa, rozwoju i komfortu życia Polaków.
– My, ludzie z energii, jesteśmy ludźmi z cienia. Kiedy idziemy ze swymi potrzebami, patrzy się na nas z niechęcią. Jak jest dobrze, to mówi się, że za dużo chcemy. Jak jest źle, to jesteśmy potrzebni – zażartował Krzysztof Tchórzewski.
Obecny na uroczystości pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski dodał, że dla sukcesu w branży energetycznej "nie wystarczą biznesplany i MBA".
- Potrzeba serca! - mówił.
Relację z ponaddwugodzinnej gali prowadziła TVP Parlament. Na stronie internetowej Telewizji Polskiej objerzeć można retransmisję całego wydarzenia.
Wydarzenie było okazją do dyskusji nad edukacją w sektorze energii, kształcenie przyszłych kadr to jedno z podstawowych wyzwań, przed którym stoi branża. Nieprzypadkowo uroczystość zorganizowano na terenie Politechniki Warszawskiej – miejscu, które jest określane kuźnią kadr i kształci przyszłe pokolenia specjalistów odpowiedzialnych za rozwój polskiego i europejskiego sektora energii.
- Dzisiaj brakuje nam młodych specjalistów, szczególnie z obszaru techniczno-inżynieryjnego. Dlatego podejmujemy szereg inicjatyw, których celem jest rozwój edukacji nowych kadr w energetyce, szczególnie na poziomie szkół technicznych i branżowych. Wspieramy tworzenie klas o profilach technik elektryk bądź technik energetyk co przełoży się nie tylko na funkcjonowanie sektora, ale również na życie zwykłych ludzi – powiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski. Ministra wspierają polskie spółki energetyczne, tworząc programy stypendialne, pomagając w tworzeniu sprofilowanych klas i doposażając szkolne laboratoria.
27 września jest dniem uroczystych obchodów święta pracowników energetyki. Rozpoczęło się ono mszą św. w warszawskiej Świątyni Opatrzności Bożej, celebrowaną przez arcybiskupa metropolię warszawskiego kard. Kazimierza Nycza.
- Chcę wam, kochani, powiedzieć dziś jedno: wasza praca służąca tylu dziesiątkom milionów ludzi w Polsce, wasza służba - niech zawsze będzie służbą! Tak, jak robili to ci, którzy ustalali Konstytucję 3 Maja, którzy utworzyli II Rzeczpospolitą w roku 1918. Niech będzie służbą Polsce, ludziom, niech będzie dla was radością i satysfakcją – życzył kardynał Nycz.
- Przyszliśmy tu podziękować za 100 lat niepodległości naszej Ojczyzny - dziękował minister Tchórzewski i podkreślał:
- Jednocześnie patrzymy w przyszłość dalej niż wszyscy inni. Nasze działania muszą o lata wyprzedzać czas i wybiegać w przyszłość - dodał.
W galerii: uroczystość "Polska Energia w 100-lecie Niepodległości" w Warszawie (zdjęcia: Biuro Prasowe PKEE)
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Na zdjęciu wygląda tak jak gdyby pana Tobiszowskiego mundur galowy lekko 'pił' pod pachami
Hihi jestem po lewej ręce od ministra