Z myślą o leczeniu załogi (szczególnie pracowników, którzy narażeni są na wypadki przy pracy w kopalniach) w siedzibie Polskiej Grupy Górniczej w Katowicach zawarto w środę, 26 września, umowę o udzieleniu w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu wsparcia finansowego dla Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 5 im. Św. Barbary w Sosnowcu.
Dokument podpisali prezes PGG Tomasz Rogala i wiceprezes ds. produkcji Piotr Bojarski oraz zastępca dyrektora szpitala ds. lecznicztwa Wanda Lepiarz-Rusek.
Idea wspierania wyspecjalizowanych w pomocy górnikom placówek opieki medycznej w PGG wynika z poczucia, że spółka wydobywcza - której kopalnie działają w specyficznych i trudnych warunkach geologicznych - musi szczególnie zadbać o bezpieczeństwo pracy swej załogi. W ekstremalnych sytuacjach, gdy występują zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi, istotna jest m.in. gotowość lekarzy do natychmiastowego przyjęcia poszkodowanych i otoczenia ich wszelką niezbędną pomocą medyczną w jednym miejscu - objaśniają przedstawiciele PGG.
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 5 im. Św. Barbary w Sosnowcu (dawny "Szpital Górniczy", budowany i wyposażony w przeszłości siłami kopalń) należy do najlepszych lecznic tego typu w Polsce. Posiada m.in. Centrum Urazów Wielonarządowych (jedno z szesnastu w kraju) i doskonały SOR (szpitalny oddział ratunkowy). Lotnicze Pogotowie Ratunkowe bardzo często po największych wypadkach w regionie transportuje poszkodowanych właśnie do Sosnowca, korzystając z przyszpitalnego lądowiska.
- Centrum Urazów Wielonarządowych regularnie udziela pomocy pracownikom kopalń PGG, którzy ulegli wypadkom podczas wykonywania pracy. Skutkami wypadków bywają różnego rodzaju złamania i obrażenia wewnętrzne, wymagające szybkiego zabezpieczenia i leczenia objawowego. Dzięki działaniom szpitala i najwyższym standardom leczenia, poszkodowani górnicy otrzymują kompleksową pomoc medyczną w jednym miejscu. Niesienie skutecznej pomocy wymaga od jednostek medycznych angażowania się w najnowsze projekty rozwojowe, zakup nowoczesnego sprzętu oraz szkolenie kadry medycznej. Dlatego we wsparciu dobrych szpitali niosących pomoc pracownikom przejawia się troska pracodawcy o swoją załogę - wyjaśniają przedstawiciele społki.
Jednym z efektów dobrej opieki medycznej jest m.in. skrócenie czasu niezbędnego na leczenie i rehabilitację. W wymiarze całej spółki ograniczeniu ulega absencja w pracy a poszkodowani mogą w miare szybko powrócić do aktywności zawodowej. Pieniądze zgodnie z umową przeznaczone są "na działalność statutową szpitala w zakresie świadczeń opieki medycznej".
- Pomoc górników wykorzystana zostanie na zakup niezbędnego nam na co dzień sprzętu, m.in. do bronchoskopii. Jesteśmy bardzo wdzięczni za okazane wsparcie - mówi Wanda Lepiarz-Rusek, wicedyrektor sosnowieckiego szpitala.
PGG planuje objąć swoim programem pomocy także inne specjalistyczne placówki medyczne w regionie (m.in. w Piekarach Śl.), do których często trafiają chorzy lub ranni górnicy. Innym z pomysłów w ramach prewencji ochrony zdrowia jest wsparcie rzadkich, ale potrzebnych badań diagnostycznych dla dzieci.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Tak jak masz wypadek i masz coś z rękę czy z nogą, to oni Ci w sosnowcu tych kończyn nie uratuja ino ustną i jeszcze wsparcie dają, śmiechu warte
Fajnie się rozdaje nie swoje. Najpierw należy zadbać o bezpieczeństwo ludzi, na kopalniach byłego KHW ludzie nie mają czym pracować o przeglądach sprzętu nie wspomnę.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.
To sie nazywa poprawianie statystyki wypadkowej Jak gornik dowiaduje sie ze jedzie do sosnowca to zaraz przestaje go wszystko bolec.