Od początku października tego roku w sosnowieckim oddziale ArcelorMittal Poland (w dawnej hucei im. Cedlera) rozpocznie się pierwszy etap gruntownej modernizacji. Jej łączny koszt wyniesie 120 mln zł, a rezultatem będzie podniesienie jakości walcówki, z której słynie huta. Jest to poszukiwany półprodukt do wyrobu śrub, siatek ogrodzeniowych, stalowych lin, sprężyn materacowych, wkrętów, stelaży, a nawet wózków sklepowych czy metalowych półek lodówkowych.
Planowane w wlacowni prace umożliwią poprawę jakości oferowanej walcówki, co przełoży się na klasę końcowych wyrobów. Efektem modernizacji będzie także zwiększenie niezawodności oraz mocy produkcyjnej zakładu z 700 tys. do 800 tys. ton w skali roku.
- Inwestujemy w nasz oddział w Sosnowcu, ponieważ wiemy, jak ważne jest podnoszenie jakości naszych produktów. Modernizacja będzie miała realne przełożenie na doskonalenie powstających z walcówki wyrobów, z których wszyscy korzystamy na co dzień – mówi Geert Verbeeck, dyrektor generalny i wiceprezes zarządu ArcelorMittal Poland.
Wymiana urzadzeń i nowy system sterowania
W Sosnowcu trwają przygotowania (jak pomiary geodezyjne czy zalewanie fundamentów), a 1 października na 5 tygodni zatrzymana zostanie linia produkcyjna. W tym czasie (w ramach głównych prac) dokonana będzie wymiana i przebudowa dotychczas eksploatowanych urządzeń. Wdrożony zostanie tez nowy system sterowania.
– Prace będą bardzo wymagające ze względu na szeroki zakres wymian i instalacji nowych urządzeń, co w połączeniu z wdrożeniem nowego systemu sterowania linią produkcyjną jest niezwykle pracochłonnym zadaniem – wyjaśnia Rafał Płazak, kierownik wsparcia w sosnowieckiej hucie, odpowiedzialny za modernizację walcowni walcówki.
Drugi etap remontu w hucie Cedler zaplanowano na jesień przyszłego roku. Wtedy unowocześniony będzie cały ciąg pośredni, czyli klatki walcownicze wraz z napędami i okablowaniem.
Długa historia od walcowni Hrabia Renard
Historia legendarnej walcowni sięga początków XX wieku. Linię uruchomiono na przełomie 1905 i 1906 roku i nazwano walcownia "Hrabia Renard", na cześć pruskiego przemysłowca i dyplomaty, który posiadał majątek ziemski na terenie dzisiejszego Sosnowca. Zakład szybko stał się jednym z kluczowych ośrodków przemysłowych na terenie Zagłębia Dąbrowskiego.
W 1949 r. oficjalnie zmieniono nazwę przedsiębiorstwa na Huta im. Edmunda Cedlera, na cześć lokalnego działacza społecznego zamordowanego w KL Auschwitz. W latach 70., po wielu modernizacjach, sosnowiecka huta stała się największym producentem stali jakościowej w Europie.
Ostatnią dużą inwestycję w zakładzie, wartą blisko 140 mln zł, przeprowadzono w 2006 r., gdy hutę przejął ArcelorMittal Poland. Dziesięć lat później (kosztem 11 mln zł) zmodernizowano systemy odpylania i odsiarczania spalin w elektrociepłowni, która działa nie tylko na potrzeby zakładu, ale zasila 20 odbiorców zewnętrznych, m. in. szkoły, przedszkola czy wspólnoty mieszkaniowe.
Huta niemal równieśniczką Sosnowca
– Walcownię Hrabia Renard uruchomiono na przełomie 1905 i 1906 r. Można więc powiedzieć, że zakład jest prawie rówieśnikiem naszego miasta (założonego w 1902 r. - przyp. netTG.pl). Sosnowiecki oddział ArcelorMittal Poland od lat słynie z produkcji wysokiej jakości walcówki. Jednak na tym wyspecjalizowanym rynku konkurencja nie śpi, dlatego cieszą mnie wszystkie inwestycje, podnoszące jakość oferowanych produktów. Modernizacja pozwoli pracownikom spokojnie myśleć o przyszłości – mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.
Moc produkcyjna walcowni o 100 tys. t w górę
Po modernizacji moc produkcyjna zakładu wzrośnie z 700 tys. t do 800 tys. t w ciągu roku. Aby osiągnąć taki wynik, w sosnowieckiej walcowni trzeba będzie dochować rekordowych niemal parametrów procesu technologicznego. Niektóre z parametrów mogą zadziwiać.
W zamkniętym układzie chłodzenia w zakładzie stale krąży 125 tys. metrów sześciennych wody. Pozwoliłoby to na wypełnienie 50 basenów o wymiarach 50 na 25 m i głębokości 2 m.
Po modernizacji prędkość walcowania będzie dochodzić do 100 m/s, czyli ponad 360 km/h. To prędkość, jakiej zazwyczaj nie osiągają nawet bolidy Formuły 1.
Z jednego kęsa (półproduktu z dąbrowskiego oddziału) o długości 12 m, można wyprodukować prawie 14 km walcówki.
ArcelorMittal Poland jest największym producentem stali w Polsce. Firma skupia ok. 70 proc. potencjału produkcyjnego polskiego przemysłu hutniczego, a w jej skład wchodzi pięć hut, w tym w Krakowie, gdzie znajduje się najnowocześniejsza w Europie walcownia gorąca oraz w Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu, Świętochłowicach i Chorzowie. Do koncernu należą także Zakłady Koksownicze Zdzieszowice, będące największym producentem koksu w Polsce i Europie. ArcelorMittal Poland zatrudnia ponad 11 000 osób, a wraz ze spółkami zależnymi – ponad 14 000. Firma produkuje szeroki wachlarz wyrobów długich, płaskich, specjalnych oraz półwyrobów stalowych na potrzeby m.in. budownictwa, przemysłu AGD i transportowego.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.