Polska sieć kolejowa ma już 120 nowych rozjazdów – ważnych elementów toru, które umożliwiają bezpieczną jazdę pociągów i sprawny przejazd składów z jednego toru na drugi - poinformował portal netTG.pl Mirosław Siemieniec, rzecznik PKP PLK.
Najwięcej urządzeń zamontowano w województwach wielkopolskim i mazowieckim. PKP Polskie Linie Kolejowe realizują z Krajowym Programem Kolejowym program rozjazdowy za ponad 214 mln zł. Wymiana obejmuje łącznie 245 rozjazdów.
Inwestycja zapewnia niezawodne, płynne, bezpieczne kursowanie pociągów ze stałą prędkością do 120 km/h, a w niektórych lokalizacjach nawet do 160 km/h. Dzięki nowym rozjazdom pociągi sprawnie zmieniają tor, np. przejeżdżają z toru głównego na tory boczne. Dla pasażerów to sprawniejsze, niekiedy szybsze podróże. Zwłaszcza ciężkie składy towarowe jeżdżą bardziej ekonomicznie, bez konieczności zwolnień. Rozjazdy zostaną wyposażone w elektryczny system ogrzewania. Zimą gwarantuje to szybkie usuwanie śniegu i lodu, czyli sprawne działanie urządzeń i większą niezawodność i bezpieczeństwo ruchu kolejowego w trudnych warunkach pogodowych.
Od marca br. zamontowano już 120 nowych rozjazdów na sieci kolejowej. Najwięcej - 43 - jest na torach w województwie wielkopolskim, m.in. na stacjach Biniew i Bronów. W mazowieckim jest już 16 nowych na stacjach: Jedlnia Letnisko, Pionki, Żytkowice i Zajezierze koło Dęblina. Wszystkie, zaplanowane w programie rozjazdy zamontowano już w województwach: łódzkim (na stacji Kraski), pomorskim (na stacji Rytel i w Gutowcu) i śląskim (na stacji Dąbrowa Górnicza i Dąbrowa Górnicza Ząbkowice). Kilkanaście nowych urządzeń usprawniło też przejazdy w woj. dolnośląskim (m.in. na stacji Smardzów Wrocławski) i zachodniopomorskim (np. na stacji Białogard). Do końca roku zaplanowano wymianę łącznie 245 nowych rozjazdów w 12 województwach. Najwięcej w woj. wielkopolskim – ponad 60.
Większość rozjazdów dostarczana jest na miejsce budowy na specjalnych wagonach – platformach, w kilku blokach – tzw. blokowa wymiana rozjazdów. Przyspiesza to ich montaż i zapewnia szybszą realizację prac. Ponadto, dzięki zastosowaniu technologii blokowej, stare urządzenia i przylegający do nich tor są sprawniej i szybciej zastępowane przez nowe. Takie rozwiązanie ogranicza zmiany w rozkładzie jazdy.
PKP Polskie Linie Kolejowe konsekwentnie podnoszą jakość infrastruktury na sieci linii kolejowych. W 2015 r. w ramach programu rozjazdowego zamontowano 697 nowych rozjazdów w 14 województwach. Zarządca infrastruktury wymienia rozjazdy także podczas prac modernizacyjnych, prowadzonych w ramach Krajowego Programu Kolejowego. Od 2016 r. w ramach inwestycji zamontowano ok. 1500 nowych rozjazdów.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.