Polska Spółka Gazownictwa i Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza rozpoczynają kampanię informującą o korzyściach i potencjalnych zagrożeniach, związanych z użyciem gazu ziemnego. Minister środowiska podkreśla, że walka ze smogiem podniesie popyt na gaz.
PSG z grupy PGNiG to największy dystrybutor gazu w Polsce, z rocznym wolumenem dystrybucji sięgającym 11 mld m sześc. i niemal 7 mln klientów. Jak podkreśla spółka, głównym celem kampanii pod hasłem "Gaz Ziemny - Pewnie i bezpiecznie" jest rozpowszechnianie wiedzy na temat gazu ziemnego oraz uświadamianie, jak odpowiedzialnie korzystać z urządzeń domowych zasilanych tym paliwem, a także jakie są potencjalne zagrożenia, spowodowane niewłaściwym użyciem urządzeń domowych czy nielegalnym poborem gazu.
www.gazpewnieibezpiecznie.pl
Ruszyła strona internetowa www.gazpewnieibezpiecznie.pl, zawierająca mi.in. viedeoblog z rozmowami z ekspertami i gośćmi, ciekawostki, informacje obalające popularne mity narosłe wokół gazu, gry interaktywne, scenariusze lekcji, animacje dla dzieci z udziałem maskotki kampanii, którą jest pies Rurek. Od środy kilka kanałów TVP zaczyna też emisję spotów. Do końca grudnia PSG i Fundacja planują zajęcia edukacyjne w przedszkolach w kilkunastu miejscach w kraju, planowane są też lekcje z udziałem pracowników spółki w szkołach, połączone z ciekawymi demonstracjami. Honorowy patronat nad kampanią objęły ministerstwa środowiska, energii i edukacji.
Gaz optymalną alternatywą w programie Czyste Powietrze
Podczas oficjalnego rozpoczęcia kampanii w środę minister środowiska Henryk Kowalczyk mówił, że promocja gazu ziemnego jako czystego, ekologicznego paliwa jest niezwykle istotna z punktu widzenia rządowego programu Czyste Powietrze. Minister przypomniał, że istotą tego programu jest wsparcie właścicieli domów jednorodzinnych w wymianie źródeł ogrzewania, z węglowych starych "kopciuchów" na czyste źródła.
- Najczęściej wskazywaną alternatywą jest gaz, ale często słyszę, że w danym miejscu nie ma sieci - mówił Kowalczyk. Jego zdaniem, w ciągu 10 lat, na które rozpisany jest program Czyste Powietrze wszyscy zainteresowani powinni dostać komplementarną ofertę ministra środowiska i spółek gazowniczych.
Niewiedza, brak wyobraźni, nieodpowiedzialność mogą zagrażać zdrowiu lub życiu
Minister Krzysztof Tchórzewski w specjalnym liście podziękował PSG za działania, dodając, że "gazownictwo staje się ważnym elementem bezpieczeństwa energetycznego Polski", a zużycie i znaczenie gazu nieustannie wzrasta. Podkreślił, że PSG nie tylko likwiduje "białe plamy" na gazowej mapie Polski, ale włącza się również działania, podnoszące świadomość społeczną na temat ekologii i bezpieczeństwa wykorzystywania gazu.
Wszyscy, którzy korzystają bądź będą korzystać z gazu, w tym także najmłodsi, powinni widzieć, że to bezpieczne źródło energii - napisał Tchórzewski, dodając, że "niestety brak wyobraźni, nieodpowiedzialność czy łamanie prawa mogą stanowić zagrożenie dla zdrowa a nawet życia".
Wskaźnik 60 proc. ugazowienia - niewiele jak na Europę
Prezes PSG Marian Żołyniak podkreślał, że spółka obejmuje swoim zasięgiem ok. 60 proc. kraju, ale na tle Europy to niewiele i potrzebny będzie wielki, kilkuletni wysiłek, żeby ten wskaźnik podnieść. Zastrzegł jednocześnie, że równolegle z budową sieci PSG będzie prowadzić na niektórych obszarach gazyfikację wyspową, tworząc lokalne sieci, oparte o dostawy LNG. W pierwszej kolejności w północno-wschodniej Polsce, gdzie sieci gazowych jest najmniej. Źle pod względem dostępności gazu wyglądają też północno-zachodnia część kraju oraz okolice Warszawy i Łodzi.
Prawie 300 tys. nieużywanych przyłączy gazowych
Z kolei na południu i południowym-wschodzie stopień gazyfikacji przekracza 85 proc., ale jednocześnie ponad 20 proc. wszystkich przyłączy jest nieczynnych - właściciele budynków zrezygnowali całkowicie z użycia gazu. Takich nieczynnych przyłączy w skali kraju jest 289 tys. - podkreślił Żołyniak.
Większość wypadków przez butle z gazem
Prezes PGNiG Piotr Woźniak oceniał, że najszybszą i niskonakładową drogą do realizacji wszystkich celów jest uruchomienie tych nieczynnych przyłączy. Oceniał, że rządowy program i kampania powinny poskutkować ich szybkim uruchomieniem. Woźniak podkreślał też, że gaz ziemny może być niebezpieczny, ale cała sieć dystrybucyjna jest pod opieką fachowców, a większość wypadków z udziałem gazu jest spowodowanych przez butle gazowe, z którymi PGNiG nie ma nic wspólnego.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.