Porozumienie kończące spór zbiorowy w Grupie Azoty Puławy podpisali w poniedziałek, 17 września, przedstawiciele zarządu spółki oraz komitetu strajkowego. Pozycja Puław w Grupie Azoty umocniła się - uznali związkowcy z komitetu strajkowego.
Krzysztof Bednarz, który od sierpnia pełni funkcję prezesa Grupy Azoty Puławy podkreślił, że porozumienie zostało zawarte dzięki zaangażowaniu obu stron sporu.
- Udało się uciszyć emocje związane z tym problemem społecznym. Pragnę podziękować przedstawicielom komitetu strajkowego, wszystkim członkom zarządu, po jednej i drugiej stronie widziałem bardzo duże zaangażowanie - powiedział Bednarz po podpisaniu porozumienia.
Przewodniczący komitetu strajkowego Piotr Śliwa poinformował, że porozumienie zostało zaakceptowane przez oba związki zawodowe w Azotach Puławy, które utworzyły komitet strajkowy, NSZZ Solidarność oraz Związek Zawodowy Pracowników Ruchu Ciągłego.
- Znaleźliśmy z zarządem wspólny język. Z satysfakcją przyjęliśmy utworzenie nowego korporacyjnego departamentu do spraw handlu z siedzibą w Puławach. (...) Koniec sporu oznacza rozwiązanie ważnych kwestii dotyczących funkcjonowania puławskiej spółki w ramach Grupy Azoty i stanowi dobry wstęp do dalszych rozmów z zarządem nad istotnymi regulacjami w nowym układzie zbiorowym - powiedział Śliwa.
W puławskich Azotach od listopada ubiegłego roku trwało pogotowie strajkowe. Głównym przedmiotem sporu były zmiany organizacyjne, które - zdaniem protestujących - mogły prowadzić do obniżenia pozycji Puław w całej Grupie Azoty.
- Ranga Zakładów Azotowych w Puławach nie została obniżona. Spór rozwiązał się w tej kwestii wraz z utworzeniem jednego z departamentów do spraw handlu, który ostatecznie tutaj będzie miał swoją siedzibę, a to było trzonem tej sytuacji strajkowej - podkreślił Bednarz.
Wiceprzewodniczący komitetu strajkowego, Sławomir Wręga dodał, że zabezpieczenie pozycji Puław w Grupie Azoty było pierwszym punktem zawartego porozumienia.
- Wydaje się, że tę pozycję zabezpieczyliśmy na tyle, na ile mieliśmy możliwości. Pozycja Puław w Grupie Azoty została umocniona - powiedział.
Inne punkty porozumienia dotyczą podwyżki płac dla części pracowników, dla których poprzednie regulacje płacowe z maja tego roku nie były satysfakcjonujące oraz korzystnych dla załogi zmian w regulaminie premiowania, regulaminie nagrody rocznej oraz organizacji pracy.
- Wydaje się, że to jest dobre porozumienie, powinno zostać dobrze przyjęte przez pracowników Zakładów Azotowych Puławy - zaznaczył Wręga.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.