O określenie wspólnych dla wszystkich miast Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii zasad prowadzenia i opodatkowania działalności gospodarczej oraz stworzenie wspólnego systemu przetargów - zwrócili się w niedzielę, 9 września, do samorządowców GZM przedsiębiorcy z Business Centre Clubu.
Apel ten sformułował podczas 23. Śląskiej Gali BCC w Promnicach kanclerz śląskiej loży tej organizacji Eugeniusz Budniok. Jak mówił, o potrzebie znalezienia dla Śląska nowego oblicza gospodarczego skupieni w niej przedsiębiorcy mówią od dawna.
- Zatrzymanie młodych, dynamicznych ludzi z wykształceniem i pomysłami to warunek przetrwania regionu - akcentował.
Budniok główną część swojego wystąpienia odniósł do GZM, która powstała 1 lipca 2017 r., a zaczęła formalnie działać od 1 stycznia 2018 r. Organizacja - mocą ustawy przygotowanej dla tego regionu - zrzesza obecnie 41 miast i gmin centralnej części woj. śląskiego, zamieszkałych łącznie przez blisko 2,3 mln osób. Z mocy ustawy zajmuje się m.in. transportem publicznym i planowaniem przestrzennym.
- Trzeba tworzyć inkubatory i parki technologiczne, wspierać innowacyjność i nowoczesne kreatywne myślenie. (...) Potrzebujemy dopływu świeżych idei, nowych pomysłów opartych o nowoczesne technologie - bez nich nie będzie Metropolii. Metropolia powinna stworzyć warunki do zbudowania nowej, silnej ekonomicznie przyszłości Śląska. Połączenie potencjału śląskich miast i tak przecież tworzących urbanistyczną całość to szansa na wzmocnienie gospodarki regionu - diagnozował kanclerz śląskiej loży BCC.
Jak ocenił, z perspektywy marketingowej "przegraliśmy z ambicjami polityków".
- Zamiast znanej już w świecie nazwy "Silesia", mamy "Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię". Dla wymuszających te zmiany polityków stanowi to potwierdzenie przełożenia ich politycznych możliwości na życie gospodarcze regionu i kraju, ale dla Metropolii oznacza to osłabienie jej wizerunku, kiedy mówimy o biznesie w skali międzynarodowej, gdzie znak towarowy, rozpoznawalna marka, ma wielkie znaczenie - mówił Budniok.
Zaznaczył, że przedsiębiorcy z regionu mają wśród polityków "wielu sprawdzonych partnerów, zapewniających biznesowi solidne wsparcie".
- Wielu jednak stwarza więcej problemów, niż szans. Wierzymy, że to tylko skutek tego, że nie byli nigdy przedsiębiorcami i niewiele wiedzą o specyfice działalności. Od nas więc zależy, jak szybko i dobrze poznają problemy i wymagania środowiska, jako że kształt Metropolii jest uwarunkowany od wielu czynników - w tym takich, jak struktura wewnętrzna Metropolii i relacje między władzami centralnymi i samorządowymi - podkreślił.
Budniok zaakcentował, że Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia nie może ograniczy się do wspólnej komunikacji, choć w tym obszarze "trzeba wiele zrobić". Za jedno z niezbędnych rozwiązań w tym kontekście uznał połączenie kolejowe katowickiego lotniska z centrum Metropolii (zapowiedziane już do realizacji przez PKP PLK do 2022 r.).
- Przede wszystkim czekamy jednak na określenie wspólnych dla wszystkich miast aglomeracji zasad prowadzenia i opodatkowania działalności gospodarczej, stworzenie wspólnego systemu przetargów publicznych. Obecnie dla wielu inwestorów, nie tylko zagranicznych, jest dziwne, że miasta znajdujące się niedaleko siebie - wydawałoby się na terenie jednego miasta - oferują różne warunki inwestowania - zaznaczył przedstawiciel BCC.
Zwracając się z kolei do administracji centralnej, Budniok podkreślił, że nie wystarczą obietnice składane podczas kampanii wyborczej.
- Czekamy na finał, np. na skuteczną konstytucję biznesu, która w zestawieniu z obietnicami wciąż się kurczy, wciąż jest ograniczana - akcentował.
Jak zapewnił, przedsiębiorcom zależy, aby w Polsce zostali ludzie młodzi, aby tworzone w kraju warunki zachęcały młode pokolenia do realizacji ich planów, dawały możliwość godnego i stabilnego życia wszystkim Polakom, również tym, wobec których państwo powinno realizować zasady solidarności społecznej, m.in. zapewnić opiekę medyczną na wysokim poziomie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.