W przyszłym roku gotowa ma być inwestycja grupy Tauron dostosowująca blok energetyczny 460 MW w Elektrowni Łagisza w Będzinie do produkcji ciepła dla miast Zagłębia Dąbrowskiego. W czwartek, 6 września, Tauron podał, że zawarł umowę na część tych prac z Mostostalem Warszawa.
Jak wynika z informacji Tauronu, chodzi o przejęcie produkcji ciepła grzewczego przez blok 460 MW w Łagiszy - po wyczerpaniu tzw. godzin derogacyjnych i odstawieniu bloków klasy 120 MWe, które obecnie pełnią tę funkcję.
Dostosowanie bloku 460 MW do produkcji ciepła wymaga przeprowadzenia kilku zadań: modernizacji turbiny, zabudowy podgrzewaczy ciepłowniczych oraz modernizacji stacji ciepłowniczej. Dla zabezpieczenie dostaw ciepła w szczycie oraz jego rezerwowania zbudowane zostaną kotły szczytowo-rezerwowe.
Kontrakt Tauronu z Mostostalem Warszawa o wartości ok. 53 mln zł dotyczy uciepłownienia bloku nr 10 wraz z dostosowaniem układu wyprowadzenia ciepła. Prace mają polegać na zabudowie wymienników ciepła o łącznej mocy cieplnej 150 MW, wykorzystujących parę pobraną z układu przepływowego turbiny i wykonaniu dla nich połączeń technologicznych.
Umowa obejmuje też budowę rurociągów ciepłowniczych łączących projektowane wymienniki ciepła z istniejącą siecią wody grzewczej oraz modernizację istniejącej centralnej stacji ciepłowniczej na terenie elektrowni.
W czerwcu br. Tauron podpisał już umowę z GE Power na wykonanie modernizacji turbozespołu parowego; zadanie to jest w trakcie realizacji. Przetarg na wybór wykonawcy kotłów szczytowo-rezerwowych trwa.
Planowana data zakończenia inwestycji to przyszły rok.
W lipcu br. prezes Tauronu Filip Grzegorczyk deklarował, że jesienią grupa Tauron zamierza podjąć decyzję w sprawie przyszłości zawieszonego projektu budowy bloku gazowo-parowego w Łagiszy. Kluczowy dla decyzji ma być kształt systemu wsparcia dla takich inwestycji - bez właściwego wsparcia projekt nie ma uzasadnienia ekonomicznego.
Grupa czeka na przygotowywane w Ministerstwie Energii rozporządzenie do ustawy o rynku mocy, a także na nową ustawę o wsparciu dla kogeneracji. Gdy regulacje będą gotowe, Tauron zamierza przeanalizować, czy i jakie wsparcie uzasadniałoby wznowienie projektu w Łagiszy.
Zawieszony w 2016 r. projekt budowy gazowego bloku o mocy 413 MWe w elektrowni Łagisza przewiduje realizację jednostki kogeneracyjnej, czyli produkującej jednocześnie energię elektryczną i ciepło. Wartość projektu szacowano wcześniej na ok. 1,5 mld zł.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.