Dotacje do wymiany przestarzałych kotłów i zlikwidowanie wsparcia finansowego do zakupów pojazdów napędzanych wyłącznie silnikami diesla - to niektóre zmiany w Regionalnym Programie Operacyjnym Woj. Śląskiego do 2020 r., które ogłosił we wtorek urząd marszałkowski.
Zaktualizowany RPO został m.in. rozszerzony o trzy nowe obszary wsparcia, które mają odpowiadać na aktualne potrzeby regionu i jego mieszkańców.
Krokiem w walce ze smogiem i jego główną przyczyną - tzw. niską emisją - ma być nowa możliwość wsparcia projektów dotyczących wymiany indywidualnych źródeł ciepła na wysokosprawne kotły opalane m.in. paliwem stałym, wraz z ewentualną termomodernizacją i podłączeniem odnawialnych źródeł energii.
Możliwość tę przewiduje nowy kształt tzw. czwartej osi priorytetowej RPO, w której znalazły się projekty związane z efektywnością energetyczną, odnawialnymi źródłami energii i gospodarką niskoemisyjną. Całkowicie usunięto w niej natomiast możliwość wsparcia dla pojazdów napędzanych wyłącznie silnikami diesla. Dodano zaś możliwość uzyskania dopłaty do budowy i przebudowy tras rowerowych.
Na dodatkowe wsparcie śląskiego RPO mogą liczyć też przedsiębiorcy. Będą oni mogli inwestować w usługi proinnowacyjne. Uzyskają też pomoc w nawiązywaniu długoterminowych relacji partnerskich z zagranicznymi przedsiębiorcami oraz w promocji śląskich pomysłów biznesowych poza krajem. Efektem ma być większe umiędzynarodowienie gospodarki regionu.
Zmieniła się też część RPO dotycząca transportu; samorządy zyskają możliwość otrzymania unijnego wsparcia na budowę dróg powiatowych i gminnych.
Z wojewódzkiego RPO będzie można też otrzymać dopłatę do programów związanych w rozwojem edukacji (np. do przedszkoli). Rozszerzono również katalog osób, które mogą uzyskać wsparcie na rynku pracy: są to tzw. ubodzy pracujący, osoby zatrudnione na umowach krótkoterminowych oraz pracujący w ramach umów cywilnoprawnych. Ponadto na pomoc mogą liczyć reemigranci, imigranci, osoby odchodzące z rolnictwa oraz ich rodziny.
W obecnym śląskim RPO znajduje się najwięcej środków spośród programów regionalnych w Polsce - 3,477 mld euro (przeliczane na ponad 14,63 mld zł). W procedurze konkursowej rozdzielonych ma zostać 12,15 mld zł; w pozakonkursowej - 1,73 mld zł.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
od 'pejsatych' geszefciazy lepiej nic nie brać frankowicze dobrze o tym wiedzą......
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu braku związku z tematem.