Polska delegacja wzięła udział w Polsko-Australijskim Forum Innowacyjnych Technologii z sektora Energetyki i Zasobów Naturalnych. O tym, jakie korzyści z wyjazdu może mieć nasze górnictwo, opowiada Grzegorz Tobiszowski, wiceminister energii.
- W różnych miejscach świata uważnie przyglądają się polskim kompetencjom i know-how w zakresie górnictwa głębinowego oraz energetyki. Otrzymujemy zaproszenie, by zaprezentować nasz dorobek. Osiągnięcia polskiego górnictwa zauważył też Bank Światowy. W jego ocenie to, co zrobiliśmy w ostatnich latach w tej dziedzinie nazwano wyjątkowym zjawiskiem ekonomicznym - powiedział wiceminister Tobiszowski.
W tej wizycie brali udział przedstawiciele firm, m.in. PGNiG, Gaz-System, Polskie LNG, Jastrzębska Spółka Węglowa i Węglokoks. Celem było zbudowanie rynku dla naszego biznesu związanego z górnictwem węglowym, gazownictwem i energetyką.
Jak podkreślają przedstawiciele resortu energii, przemysł wydobywczy w Australii jest jedną z najważniejszych gałęzi gospodarki. Tamtejsze górnictwo jest w pierwszej piątce światowych producentów i ma silne wsparcie rządu. Z kolei Polska ma wieloletnie tradycje i doświadczenie w wydobywaniu surowców energetycznych.
Polskie firmy - zdaniem resortu energii - mogą zaoferować kompleksowe rozwiązania "pod klucz", w zakresie projektowania i budowy kopalń, dostaw rozwiązań technologicznych, maszyn i urządzeń górniczych. Możliwe jest też wsparcie naszych instytutów naukowo-badawczych i uczelni wyższych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu braku związku z tematem.