PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały umowę na zabudowę między Poznaniem a Wronkami urządzeń sterowania ruchem kolejowym oraz urządzeń kolejowej sieci telekomunikacyjnej. To kolejny etap modernizacji trasy z Poznania do Szczecina.
Jak poinformowały służby prasowe PKP PLK podpisana 21 sierpnia umowa na zaprojektowanie i wykonanie zabudowy urządzeń sterowania ruchem kolejowym (srk) oraz urządzeń kolejowej sieci telekomunikacyjnej między Poznaniem a Wronkami rozpoczyna zasadnicze prace na trasie z Wielkopolski na Pomorze Zachodnie. Modernizacja na odcinku Poznań – Wronki i Słonice – Szczecin Dąbie ma być jedną z największych inwestycji PKP PLK ze środków Unii Europejskiej, CEF „Łącząc Europę”.
- PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały dziś pierwszą umowę z tzw. „otwartym interfejsem”. To innowacyjne podejście do zamówień związanych z komputerowymi urządzeniami sterowania. Celem jest ograniczenie utrudnień i kosztów przy kolejnych inwestycjach oraz utrzymaniu, wymagających powiązania systemów i urządzeń srk różnych producentów – mówi Arnold Bresch, członek zarządu PKP PLK.
Projekt obejmuje budowę nowoczesnych urządzeń sterowania ruchem kolejowym w tym budowę Lokalnego Centrum Sterowania w Poznaniu. Zapewniony będzie większy poziom bezpieczeństwa i sprawności w ruchu kolejowym. Nowoczesne napędy rozjazdów pozwolą na szybszą i bezpieczniejszą jazdę przez stacje. Na przejazdach kolejowo – drogowych wzrośnie bezpieczeństwo dzięki montażowi urządzeń komputerowych i monitoringu. Kamery będą także czuwać nad obsługą podróżnych na zmodernizowanych peronach. W ramach projektu wybudowana zostanie nowoczesna kablowa sieć transmisyjna oraz radiołączności. Zapewni to sprawną łączność pomiędzy posterunkami i bezpieczne prowadzenie ruchu.
Umowa z tzw. „otwartym interfejsem” umożliwia pozyskanie od wykonawców informacji dotyczących sposobu powiązania urządzeń wewnątrz systemu srk oraz istniejącego systemu z innymi systemami. Polega to na zobowiązaniu wykonawcy do przekazania opisu interfejsów do swoich urządzeń, aby w przyszłości można było podłączyć urządzenia lub systemy innych producentów. Zastosowane podejście ma minimalizować utrudnienia i koszty kolejnych zadań wymagających powiązania systemów i urządzeń srk różnych producentów.
Wartość podpisanej dzisiaj umowy to 148,7 mln zł netto, z czego 122,3 mln zł netto pochodzi ze środków finansowych instrumentu „Łącząc Europę” Unii Europejskiej. Roboty będzie wykonywać firma AŽD Praha s.r.o.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.