Nowy zarząd KGHM prowadzi przegląd "strategiczny" firmy, przygląda się m.in. założeniom ekonomicznym projektów zagranicznych - poinformował w piątek prezes spółki Marcin Chludziński.
- Prowadzimy przegląd strategiczny firmy (...). Przegląd ten polega na przeglądzie aktywów, celów strategicznych - powiedział prezes Chludziński na konferencji prasowej. Jak dodał, efekty przeglądu będą znane "za jakiś czas".
- Przyglądamy się założeniom strategicznym projektów zagranicznych, planowanym poziomom wydobycia. Widać natomiast, że wdrożone programy poprawy efektywności, takie jak znoszenie wąskich gardeł w Sierra Gorda, przynoszą efekty - mówił Chludziński. Jak wyjaśnił, chodzi o dalsze usprawnienie przeróbki, w tym poprawę pracy układów chłodzenia oraz zwiększenie efektywności działania zbiorników mieszających.
Przypomniał, że chilijska kopalnia Sierra Gorda, to "ok. 10 proc. naszego biznesu". W pierwszej połowie roku produkcja miedzi płatnej w Sierra Gorda wyniosła 25 tys. ton, czyli 42,4 proc. wartości planowanej na 2018 rok.
Prezes KGHM podkreślił, że nieco niższa produkcja jest również efektem eksploatacji obszaru odkrywki, w którym ruda jest nieco uboższa w miedź. W drugim półroczu eksploatowana ruda ma być już bogatsza, dzięki czemu chilijskie aktywa mają wykonać całoroczny plan. Z kolei w kopalni Robinson w USA zawartość miedzi była wyższa niż planowano.
KGHM liczy na wykonanie w 2018 roku w całości planu wydobycia oraz sprzedaży. Plan zakłada m.in. produkcję 389 tys. miedzi w koncentracie oraz 494 tys. ton miedzi elektrolitycznej i sprzedaż miedzi płatnej na poziomie 506 tys. ton w polskiej spółce-matce oraz produkcję miedzi płatnej w KGHM International na poziomie 82 tys. ton i produkcję 59 tys. ton miedzi w Sierra Gorda.
W pierwszym półroczu produkcja i sprzedaż miedzi płatnej nieco niższa niż w analogicznym okresie 2017 r., głównie - według prezesa - z powodu trzymiesięcznego zatrzymania Huty Miedzi Głogów na planowany remont. "Po przestojach związanych z remontami, które miały miejsce w pierwszym półroczu, spokojnie możemy nadrobić wyniki" - ocenił Chludziński. Jak mówił, kluczowym zadaniem zarządu na najbliższą przyszłość jest poprawa efektywności we wszystkich obszarach.
Prezes KGHM podkreślał, że otoczenie, w którym działa firma jest wysoce zmienne z powodu wojen handlowych. Trudno budować "twarde" scenariusze, bo sytuacja zmienia się co tydzień i wpływa na kurs dolara i ceny metali - oceniał. Z punktu widzenia globalnego i makroekonomicznego wojny handlowe mogą wywołać spowolnienie wzrostu i obniżenie ceny metali, ale też i deprecjację walut gospodarek wschodzących - podkreślał Chludziński.
- Liczymy na pozytywne scenariusze negocjacyjne między USA, Chinami i UE - dodał prezes, podkreślając, że spółka zabezpiecza się przed ewentualnymi ryzykami.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.