Złoty oraz polskie obligacje pozostaną w tym tygodniu pod wpływem nastrojów do rynków wschodzących, które pogorszyły się ostatnio w związku z sytuacją w Turcji - oceniają ekonomiści. Ich zdaniem wsparciem dla krajowego rynku finansowego są dane o obrotach bieżących wskazujące na równowagę na C/A.
"Nowy tydzień rozpoczyna się wzrostem awersji do ryzyka i spadkiem wartości złotego, wywołanej zawirowaniami na rynku tureckim. To czynniki globalne będą głównym wyznacznikiem nastrojów rynkowych, a te mogą być mało sprzyjające dla notowań polskiej waluty" - napisano w tygodniku Banku Millennium.
Analitycy BM Alior Banku podkreślają, że w tym tygodniu inwestorzy poznają istotne dane z Polski.
"Wśród najważniejszych na uwagę zasługuje wstępny odczyt PKB za II kwartale br., CPI za lipiec, czy dane z rynku pracy. Niemniej, w zderzeniu z wciąż słabymi nastrojami w regionie EM, złoty może pozostawać pod presją podaży" - napisali analitycy w tygodniowym raporcie.
"EUR/PLN w ubiegłym tygodniu odreagowywał spadki zapoczątkowane na początku lipca, które doprowadziły euro do majowo-czerwcowego minimum na 4,2550. Podstawowy trend wzrostowy jest w mocy, co oznacza, że kurs może ponownie skierować się do czerwcowego maksimum na 4,4133" - dodali.
Deficyt w obrotach bieżących w czerwcu wyniósł 240 mln euro wobec konsensusu 292 mln euro deficytu - podał w poniedziałek NBP. Eksport wzrósł o 9,0 proc. rdr wobec konsensusu wzrostu o 7,3 proc. rdr, natomiast import wzrósł o 10,2 proc. rdr wobec konsensusu wzrostu o 6,1 proc. rdr.
"Dane te wskazują, że bilans obrotów bieżących w ciągu ostatnich 12 miesięcy jest bliski zrównoważonego. Stanowi to, obok szybkiego wzrostu gospodarczego i dobrej sytuacji fiskalnej, bufor bezpieczeństwa dla stabilności krajowego rynku finansowego. Jest to tym bardziej istotne, że obecnie utrzymuje się wysoka niepewność na rynkach w regionie w związku z sytuacją tureckiej liry" - napisali ekonomiści Millennium w komentarzu do danych.
We wtorek, o 10.00 Główny Urząd Statystyczny poda pełne dane o inflacji w lipcu oraz szacunek PKB Polski w II kwartale.
GUS podał w szacunku flash, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu 2018 r. wzrosły o 2 proc. rdr, zgodnie z oczekiwaniami ekonomistów.
Konsensus PAP Biznes zakłada, że PKB w drugim kwartale bieżącego roku wzrósł o 5,1 proc. rdr.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.