Jesienią ma się rozpocząć budowa muzeum Parku Narodowego Bory Tucholskie. Powstanie ono we wsi Chociński Młyn - dawnym ośrodku górnictwa rud żelaza oraz piasku kwarcowego.
W Chocińskim Młynie znajduje się enklawa Parku Narodowego Bory Tucholskie, oddalona o cztery kilometry od zwartej części Parku. Funkcjonuje tam już od kilku lat Centrum Edukacji Przyrodniczej PNBT, w którego skład wchodzi m.in. dawna kuźnia. Teraz przyszła pora na utworzenie parkowego muzeum. Ma ono powstać w zrekonstruowanym budynku dworku, rozebranego za zgodą konserwatora zabytków. Oprócz ekspozycji muzealnej, powstać ma też biblioteka i sala konferencyjna.
- Budowa muzeum rozpocznie się jesienią, lub najpóźniej na wiosnę - powiedziała Magdalena Kochanowska, główny specjalista do spraw udostępniania Parku Narodowego Bory Tucholskie. - Mamy na ten cel przyznane fundusze, trwają przetargi.
Chociński Młyn to kaszubska wioska w gminie Chojnice, położona przy drodze wojewódzkiej nr 236, łączącej Brusy z Konarzynkami. W XVIII wieku była ośrodkiem górniczo-hutniczym. Eksploatowano tam rudy darniowe oraz kwarc. Ten ostatni był jednak bardzo kiepskiej jakości. W miejscowości zachowała się karczma z XVIII wieku, w której stołowali się robotnicy z różnych stron Polski, pracujący w tamtejszym ośrodku górniczo-hutniczym. Miejsca, gdzie wydobywano rudy darniowe i kwarc, znajdują się już poza granicami enklawy parku narodowego.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.