Celem 100 proc. obliga giełdowego na sprzedaż energii elektrycznej jest eliminacja transakcji pozaparkietowych - powiedział PAP minister energii Krzysztof Tchórzewski. Dodał, że dzięki temu cena energii będzie bliższa rzeczywistości.
Ministerstwo Energii poinformowało w poniedziałek, 30 lipca, że we wrześniu skieruje do Sejmu odpowiednią zmianę ustawową i liczy, że od października wytwórców będzie już obowiązywał obowiązek sprzedaży 100 proc. wytworzonej energii elektrycznej oraz jej zakupu poprzez rynek giełdowy. Nie będzie to dotyczyć jedynie energii z kogeneracji i OZE. Obecnie obligo wynosi 30 proc., w 2017 było to 15 proc.
Jednocześnie minister energii zaapelował do przedsiębiorstw energetycznych, by od 1 sierpnia br. dokonywały transakcji wyłącznie za pomocą giełdy. Cztery największe spółki energetyczne z udziałem Skarbu Państwa zapowiedziały już, że się do tego apelu dostosują.
- Zasadniczym celem jest przejrzystość rynku. Moim zdaniem transakcje pozaparkietowe (OTC) na rynku energii nie powinny mieć miejsca. Wpływ giełdowego rynku energii na życie gospodarcze i sytuację obywateli jest tak duży, że nie możemy pozwolić funkcjonować mu w sposób nieprzejrzysty - powiedział minister.
Odnosząc się do eliminacji transakcji OTC Tchórzewski zauważył, że obecnie pionowo zintegrowane grupy energetyczne mogą handlować energią między podmiotami wewnątrz swojej struktury.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.