Z raportu Agencji Rozwoju Przemysłu w Katowicach możemy się dowiedzieć, że na GPW spółki wciąż utrzymują tendencję spadkową. WIG20 w lipcu również spadł; podobnie sytuacja wygląda z indeksami sektorowymi WIG Górnictwo i WIG Energia. Nieco łaskawszy lipiec okazał się dla Polskiej Miedzi i Bogdanki, a światowe ceny węgla energetycznego wzrosły do poziomów nienotowanych od 2012 r.
Kolor czerwony zdominował warszawska giełdę
Podczas ostatnich sesji na GPW dominował kolor czerwony. Wśród największych spółek na minus wyróżniały się spółki surowcowe, co jest związane z ostatnim słabym zachowaniem się surowców na rynkach, w tym miedzi. Nieco mniejsze spadki odnotowały małe i średnie spółki, jednak nadal pozostają one w tendencji spadkowej.
Spadki obecne są na wszystkich najważniejszych światowych parkietach. Przyczyną powrotu czerwieni na rynki akcji są oczywiście najnowsze zapowiedzi administracji Stanów Zjednoczonych wprowadzenia kolejnych ceł na chińskie produkty.
Spadki indeksów WIG20, WIG Górnictwo i WIG Energia
Indeks WIG20 spadł w środę, 11 lipca, o 1,1 proc. i zatrzymał się na poziomie 2154 pkt. Patrząc na wykres WIG20 nieco szerzej, warto zauważyć, że od sześciu sesji notowania zamknięte są w konsolidacji 2200–2140 pkt i dopiero wybicie jednej z tych granic powinno zainicjować silniejszy ruch. Niestety, po środowej sesji bliżej nam do sforsowania dolnej granicy, co oczywiście zwiększyłoby ryzyko spadku do dołka bessy, czyli poziomu 2097 pkt.
Podobnie jak główne indeksy, w ostatnich dniach radzą sobie indeksy sektorowe WIG Górnictwo i WIG Energia. Ten pierwszy po wybiciu się na początku czerwca do poziomu 3915,62 pkt aktualnie traci już do tej wartości prawie 8,5 proc., a od początku roku swój wynik pogorszył o ponad 18 proc. Indeks WIG Energia od początku roku stracił prawie 20 proc. i wynosi aktualnie 2391,12 pkt.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.