144 zgłoszenia wpłynęły na konkurs dotyczący opracowania projektu logotypu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM). Do 24 lipca komisja konkursowa wybierze pięć najlepszych zgłoszeń, które zostaną zakwalifikowane do drugiego etapu konkursu.
W miniony piątek, 13 lipca, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia zakończyła przyjmowanie zgłoszeń w międzynarodowym konkursie na opracowanie projektu jej logotypu. W pierwszym etapie konkursu zainteresowane podmioty przysyłały swoje portfolio z trzema dowolnymi projektami logotypów.
- Teraz nadesłane zgłoszenia zostaną ocenione pod względem formalnym i przekazane do recenzji komisji konkursowej. Większość prac, które otrzymaliśmy, została nadesłana przez polskich autorów, ale mamy również kilka zgłoszeń z zagranicy, z Portugalii, Włoch oraz Wielkiej Brytanii - poinformował w poniedziałek, 16 lipca, dyrektor departamentu promocji i komunikacji społecznej GZM Rafał Kurowski.
Po weryfikacji, czy wszystkie zgłoszenia są kompletne pod względem formalnym, prace zostaną przekazane komisji konkursowej. Ocenią je: Przemo Łukasik, właściciel pracowni medusa group; dr hab. Justyna Kucharczyk z Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach; Matylda Sałajewska, kuratorka Katowice Street Art Air; Maciej Siuda ze School of Form w Poznaniu, a także przewodniczący zarządu GZM Kazimierz Karolczak, Karolina Wadowska z zarządu Metropolii oraz Paulina Rduch z departamentu strategii i planowania przestrzennego GZM.
Piątka najlepszych zgłoszeń ma być wyłoniona do 24 lipca. Ich autorzy zostaną zaproszeni do drugiego etapu konkursu, polegającego na zaprojektowaniu propozycji logotypów dla GZM. Autorzy będą mieli na to czas do 26 sierpnia, a rozstrzygnięcie konkursu zaplanowano na 28 sierpnia. Każdy z finalistów otrzyma po 3 tys. zł nagrody, zaś zwycięzca dodatkowe 17 tys. zł i propozycję opracowania księgi znaku dla Metropolii.
W regulaminie konkursu znalazły się wskazówki, którymi projektanci powinni kierować się w pracach nad logotypem GZM. Jedną z nich jest to, by przedstawiony projekt "zrywał z wciąż funkcjonującymi stereotypami i pokazywał potencjał Metropolii". Logo powinno być również "świeże, proste, eleganckie i funkcjonalne" - takie, by można było je prezentować zarówno podczas imprez lokalnych, jak i na największych światowych wydarzeniach biznesowych.
W regulaminie określono m.in. z jakimi wartościami powinno kojarzyć się przyszłe logo Metropolii: współpracą, otwartością, nowoczesnością, różnorodnością, tolerancją, potencjałem intelektualnym i gospodarczym, dbałością o środowisko naturalne czy ideą smart city (inteligentnego miasta). Projekt logotypu powinien też uwzględniać, że Metropolia próbuje odmienić przemysłowy wizerunek Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego.
W konkursie mogły wziąć udział osoby pełnoletnie, projektanci, podmioty gospodarcze, zajmujące się projektowaniem, grafiką, tworzeniem identyfikacji wizualnej oraz studenci kierunków projektowych.
Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia powstała 1 lipca 2017 r., a zaczęła formalnie działać od 1 stycznia 2018 r. Organizacja - mocą ustawy przygotowanej specjalnie dla tego regionu - zrzesza 41 miast i gmin centralnej części woj. śląskiego, zamieszkałych łącznie przez blisko 2,3 mln osób. Z mocy ustawy ma zajmować się m.in. transportem publicznym i planowaniem przestrzennym.
Dotąd w materiałach graficznych GZM posługiwała się różnymi wzorami zapisu swej nazwy. Podczas tegorocznego Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach w maju br. reklamowała się dużą pomarańczową literą "M", w którą wpisano białymi wersalikami pełną nazwę "Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia". Przedstawiciele Metropolii akcentowali jednak, że było to rozwiązanie tymczasowe.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.