Zameczek Myśliwski w Promnicach będzie częścią Muzeum Zamkowego w Pszczynie. Stanie się tak dzięki nieodpłatnemu przejęciu obiektu na własność od Skarbu Państwa.
W piątek, 6 lipca, odbyła się konferencja prasowa dotycząca przekazania obiektu, w której uczestniczyli: dyrektor Muzeum Zamkowego w Pszczynie Maciej Kluss, członek Zarządu Powiatu Pszczyńskiego Grzegorz Nogły i członek Zarządu Województwa Śląskiego Henryk Mercik.
- Cieszę się, że ta perełka będzie wreszcie prezentowana w pełnej krasie. Cały kompleks obiektów zachował się szczęśliwie do naszych czasów i dzięki temu możemy pokazać, jak te wspaniałe rody, które tworzyły górnośląski przemysł, żyły na co dzień. Nieodłącznym elementem ówczesnego życia były polowania i chcemy nawiązać do tych elementów funkcja muzealną i edukacyjną – powiedział Henryk Mercik, członek Zarządu Województwa Śląskiego.
Przejęcie obiektu przez Muzeum Zamkowe w Pszczynie ma na celu rozszerzenie działalności muzealnej i uzupełnienie ekspozycji. W obiekcie przewidziana jest działalność muzealna i gastronomiczna. W Zameczku Myśliwskim „Promnice” mieściła się rezydencja książąt pszczyńskich. Na zespół zamkowo-parkowy składa się kilka działek, budynek Zameczku oraz kilka innych obiektów (m.in. dawna książęca wozownia i gajówka). Nieruchomości wyceniono na 58 mln zł.
- Starania Muzeum Zamkowego w Pszczynie trwały przez kilkanaście lat. Chciałbym, by to był kolejny etap renowacji całego kompleksu. Zameczek wymaga kosztownej modernizacji, ale taka perełka jest tego naprawdę warta. Chciałbym, żeby Promnice były muzeum o charakterze myśliwskim, będą tu realizowane działania muzealne, edukacyjne, zgłębiane tradycje kulinarne. Chcemy kontynuować misję muzeum otwartego, dlatego nie zamykamy się na działalność gastronomiczną i biznesową – zaznaczył Maciej Kluss, dyrektor Muzeum Zamkowego w Pszczynie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.