Dr hab. inż. Krzysztof Cybulski przestał pełnić funkcję dyrektora Kopalni Doświadczalnej Barbara w Mikołowie. Od lipca przeszedł na zasłużoną emeryturę.
Krzysztof Cybulski jest synem prof. Wacława Cybulskiego, jednego z założycieli KD Barbara, wybitnego polskiego naukowca z dziedziny górnictwa. Mikołowską kopalnią doświadczalną kierował od 2004 r., przejmując funkcję dyrektora od nieodżałowanej pamięci prof. Pawła Krzystolika. Jest specjalistą z dziedziny bezpieczeństwa pracy, a zwłaszcza zagrożeń pyłowych.
W latach 2004-2018 KD Barbara dynamicznie się rozwijała, stając się jednym z najważniejszych obiektów badawczych Głównego Instytutu Górnictwa i swoistym górniczym poligonem naukowym.
Jej głównymi zadaniami są obecnie badania nad poprawą bezpieczeństwa oraz szybkości usuwania zagrożeń pyłowych i gazowych, które pojawiają się w kopalniach na dużych głębokościach. Realizuje również badania certyfikujące w ramach Jednostki Notyfikowanej Głównego Instytutu Górnictwa.
Zakres zadań KD Barbara wciąż się poszerza, wykraczając często poza górnicze ramy. Są to geoinżynieria, bezpieczeństwo przemysłowe, inżynieria środowiska oraz zrównoważone technologie energetyczne.
Poligon doświadczalny kopalni Barbara jest jedynym w Europie, w którym można przeprowadzać badania wybuchów gazów i pyłów w naturalnej skali oraz testować maszyny i urządzenia przeznaczone do pracy w atmosferze wybuchowej w warunkach rzeczywistych.
Krzysztof Cybulski piastuje obecnie funkcje prezesa Fundacji Bezpieczne Gónictwo im. Wacława Cybulskiego. Wspiera ona wszelkie działania na rzecz osiągania przez polskie górnictwo najwyższych światowych standardów w dziedzinie bezpieczeńtwa i higieny pracy.
Następca dr. hab. inż. Krzysztofa Cybulskiego na stanowisku dyrektora KD Barbara nie został na razie wskazany.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Dr inż. Grzegorz Wałowski absolwent Politechniki Opolskiej nadaje się na stanowisko Dyrektora, Wcześniej zostanie wdrożona technologia podziemnego zgazowania węgla w oparciu o rozwiązania zgłoszone i nie zgłoszone do Urzędu Patentowego RP w ramach Polskiej Techniki Instalacyjnej i Pomiarowej.
Dziękujemy Profesorze!