Po cztery stacje z 32 rowerami liczą dwa nowe pilotażowe systemy roweru miejskiego uruchomione na Górnym Śląsku. Rowery miejskie w Siemianowicach Śląskich dostępne są od niedzieli, 1 lipca. System wypożyczalni w Świętochłowicach ruszył w ostatni piątek.
To już kolejne systemy rowerów miejskich dostępne na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Jako pierwsze takie rowery udostępniły kilka lat temu Katowice, kolejne były m.in. Gliwice, Tychy i Sosnowiec. Pilotażowy system - obok Siemianowic i Świętochłowic - wdrożyło także Zabrze.
Jak poinformował w informacji prasowej operator wszystkich tych systemów firma Nextbike Polska, pilotaż oznacza testowy charakter przedsięwzięcia.
"Podobne programy pilotażowe w ubiegłym roku były przeprowadzane m.in. w Tychach i Pszczynie, które dziś dysponują pełnowartościowymi systemami rowerowymi" - wyjaśnił cytowany prezes spółki Robert Lech.
Szef Nextbike Polska przypomniał, że ze wszystkich systemów tego operatora można korzystać przy użyciu jednego konta. Ci mieszkańcy, którzy korzystali już z jego rowerów np. w Warszawie, Katowicach czy Gliwicach, mogą teraz wypożyczać rowery w Siemianowicach Śląskich i Świętochłowicach bez dodatkowej rejestracji.
W ramach Siemianowickiego Roweru Miejskiego udostępniono 27 rowerów standardowych, 2 tandemy, 1 rower familijny typu cargo i 2 rowery dziecięce. Dostępne są cztery stacje - Michałkowice, Węzłowiec, Tuwim i Centrum. Rowery dziecięce można wypożyczać i oddawać tylko na stacjach Michałkowice i Centrum.
"Uruchomienie pilotażowego programu Roweru Miejskiego to dla nas, mieszkańców Siemianowic Śląskich, postawienie kropki nad i w utworzeniu dojrzałej infrastruktury przyjaznej rowerzystom. Zaczęliśmy od wybudowania 17 km ścieżek rowerowych w 2017 r., a teraz - wprowadzając pilotażowe wypożyczalnie - będziemy starali się zachęcić mieszkańców do zmiany nawyków w codziennym przemieszczaniu się po mieście" - powiedział cytowany w informacji prezydent miasta Rafał Piech.
W Świętochłowicach też udostępniono 32 rowery, w tym 1 tandem i 4 rowery dziecięce. Do dyspozycji są 4 stacje wypożyczeń: Urząd Miejski, Katowicka, Skałka i Piaśniki Biblioteka.
- Jestem przekonany, że mieszkańcy chętnie skorzystają z jednośladów i w następnych latach będziemy kontynuować projekt w szerszym wymiarze - ocenił prezydent Świętochłowic Dawid Kostempski.
- Nasze miasto powierzchniowo nie jest duże i rower to idealny środek transportu, aby poruszać się pomiędzy wszystkimi dzielnicami. Nowy projekt wiążemy też z planem rozbudowy sieci rowerowej. Obecnie mamy 22 km tras rowerowych, a w przyszłości będzie ich więcej - zadeklarował Kostempski.
Oba systemy pilotażowe będą działały do końca września br. W sobotę zakończył się natomiast okres pilotażu roweru miejskiego w Zabrzu, którego 4 stacje były dostępne od końca kwietnia w rejonie dworców kolejowego i autobusowego, przy zabytkowej kopalni Guido oraz obok dwóch naziemnych obiektów kompleksu Sztolni Królowa Luiza: przy ul. Wolności i w rejonie ul. Miarki. Koszt tego pilotażu wynosił około 150 tys. zł brutto.
Na stałe w regionie funkcjonują obecnie systemy Nextbike Polska w Katowicach (obecnie 50 stacji i 412 rowerów), Gliwicach (15 stacji i 150 rowerów), Sosnowcu (9 stacji i 130 rowerów), a także w Tychach (siedem stacji z 60 rowerami).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.