W Głównym Instytucie Górnictwa 25 czerwca odbyło się seminarium podsumowujące projekt o akronimie GASDRAIN „Opracowanie ulepszonych technik drenażu metanu poprzez stymulacje pokładów węgla celem zapobiegania zagrożeniom i zwiększenia wydobycia węgla”. Głównym celem projektu było opracowanie technik stymulacji otworów drenażowych i ulepszonych technologii wyprzedzającego odmetanowania pokładów węgla.
Zagrożenie metanowe jest jednym z najgroźniejszych zagrożeń naturalnych występujących w kopalniach węgla kamiennego. W ostatnich latach odnotowano wzrost emisji metanu na jedną tonę wydobytego węgla o ok. 63 proc., co jest spowodowane wzrostem głębokości eksploatacji oraz koncentracji eksploatacji węgla. Zwiększone uwalnianie metanu jest nie tylko poważnym zagrożeniem bezpieczeństwa, ale także stanowi powód ograniczenia intensywności eksploatacji węgla. Wkrótce stanie się też przyczyną wysokich opłat emisyjnych, podobnie jak dwutlenek węgla.
W ramach projektu zbudowany został specjalnie zaprojektowany system do hydroslottingu, czyli techniki odprężania pokładu poprzez wycinanie strugą wody pod wysokim ciśnieniem dysków w caliźnie węglowej.
- Testy urządzenia przeprowadzone zostały w Zakładzie Badań Dołowych i Utrzymania Powierzchni Kopalni Doświadczalnej Barbara, gdzie określono m.in. warunki bezpieczeństwa użytkowania wszystkich urządzeń systemu, efektywność i wydajność dysz urabiających oraz czas operacji hydrocięcia niezbędny do wykonania stymulacji otworów drenażowych – mówi dr hab. inż. Janusz Makówka, prof. GIG, kierownik projektu. - Urządzenie pozwala na pracę w otworach do 100 metrów w głąb górotworu i cięcie węgla strugą wody o ciśnieniu 1000 barów.
Opracowany w projekcie system urządzeń do hydroslottingu spełnia swoją podstawową funkcję i jest dostosowany do pracy w warunkach wyrobisk podziemnych kopalń węgla. Prace badawcze z wykorzystaniem urządzenia prowadzone były w ruchu Zofiówka kopalni Borynia-Zofiówka-Jastrzębie, należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej.
Międzynarodowy projekt GASDRAIN realizowany był ze środków Funduszu Badawczego Węgla i Stali, koordynowany przez GIG, a jego partnerami były: Jastrzębska Spółka Węglowa SA oraz Instytut Nafty i Gazu z Polski, Grupa Hunosa i Instytut Aitemin z Hiszpanii, Imperial College London z Wielkiej Brytanii, RWTH z Niemiec oraz instytut INERIS z Francji.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.