Musimy się dostosować do tych tendencji, na które inne giełdy zdecydowały się już 10 lat temu; chcemy rozwijać się w wielu kierunkach - mówił prezes warszawskiej GPW Marek Dietl w wywiadzie dla środowego, 27 czerwca, wydania Dziennika Gazety Prawnej.
Dietl wskazał, że "giełdy od 2008 r. przeszły radykalną transformację". Jako przykład podał Deutsche Boerse z Frankfurtu, która obecnie - jak tłumaczył - "ma z klasycznej działalności, czyli cash equity, 12 proc. przychodów".
- Upadek Lehman Brothers zmienił także świat - dodał.
- Upadła wiara w stale rosnące ceny spółek oraz pewność rozliczeń - mówił wyjaśniając, że z tego powodu "powstały CCP, czyli centralne instytucje rozliczające".
- Giełda warszawska nie poszła za bardzo w tym kierunku, izba rozliczeniowa działająca przy Krajowym Depozycie Papierów Wartościowych (KDPW CCP) ma zyski w okolicach 10 mln zł, gdy wyniki konkurencji są liczone w setkach milionów euro - wskazał prezes warszawskiej GPW.
- W zasadzie nie zdywersyfikowaliśmy swojej działalności, poza wejściem w rynek towarowy - tłumaczył podkreślając, że jest to "kluczowe dla wyników spółki".
Pytany o nową strategię wyjaśnił, że GPW ma na celu wzmocnienie rynku towarowego "przez wejście w obrót surowcami wtórnymi".
- Zamierzamy stworzyć w tym celu specjalną platformę i wpisać w rozwój gospodarki o obiegu zamkniętym - mówił Dietl.
Zapowiedział, że planowane są także inne działania rozwijające rynek towarowy. Prezes warszawskiej GPW zaznaczył, że rynek kapitałowy nie zostanie zupełnie pominięty. Przyznał jednak, że w sprawie mniejszej liczby debiutów "faktycznie widać ten problem".
Dopytywany o rozwiązanie tego problemu Dietl odpowiedział, że planowane jest stworzenie ścieżki do "pozyskiwania firm w postaci rynku GPW Private Market, działającego w nowej spółce zależnej GPW". Tłumaczył, że "spółki, w tym także z o. o., będą tam miały możliwość pozyskiwania kapitału w drodze crowdfundingu oraz private placement".
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.