Firma TRW Polska (obecnie ZF - PAP) wybuduje w Częstochowie halę produkcyjną, inwestując 43 mln zł i tworząc co najmniej 30 miejsc pracy - podała we wtorek, 26 czerwca, Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna. Inwestycja wiąże się z mechanizmami aktywnych zwijaczy pasów bezpieczeństwa.
Jak podała we wtorek, 26 czerwca, KSSE, zwijacz do pasa bezpieczeństwa typu ACR (Active Control Retractor) to innowacja techniczna wpisująca się w trendy nowoczesnej motoryzacji; znacznie poszerza możliwości ochrony pasażera samochodu, dając możliwość korekty jego pozycji jeszcze w chwili poprzedzającej wypadek.
Według wtorkowej informacji KSSE firma TRW Polska (obecnie część wytwarzającego komponenty dla motoryzacji międzynarodowego koncernu ZF - PAP) zainwestuje w nową halę, dzięki której wprowadzi na polski rynek ten produkt, 43,3 mln zł i do końca 2019 r. zatrudni co najmniej 30 nowych pracowników - deklarując utrzymanie dotychczasowych 4,1 tys. miejsc pracy.
ZF należy do światowych liderów w technologiach napędu, elementów podwozia i zawieszenia oraz samochodowych systemów bezpieczeństwa. W maju 2015 r. korporacja włączyła w swoje struktury TRW Automotive. Połączone firmy zatrudniają ponad 136 tys. osób w 40 krajach. W Polsce ZF zatrudnia łącznie 8 tys. pracowników.
Obecnie ZF rozszerza swoją działalność lokując w Częstochowie centra usług, a wkrótce - do końca 2019 r. - także zakład wytwarzający elektronikę wspierającą zaawansowane systemy bezpieczeństwa w samochodach.
Budowany obecnie nowy zakład wytwarzający elektronikę będzie wspomagał linie produkcyjne aktywnych i pasywnych systemów bezpieczeństwa, wytwarzając np. kamery nowej generacji oraz systemy elektroniczne podnoszące bezpieczeństwo pasażerów, jak układy kontroli poduszek powietrznych. Powstanie także centrum inżynieryjne w tym obszarze.
Na początku czerwca br. koncern ZF otworzył nowy biurowiec w Częstochowie - pod kątem regionalnej centrali Globalnych Zakupów oraz Globalnego Centrum Usługowego IT - obie jednostki zatrudniają już w sumie ponad 200 osób i planują rozwój.
Pracownicy częstochowskiego centrum odpowiadają m.in. za budowanie globalnej strategii zaopatrzenia dla zakładów ZF na całym świecie, zajmują się też specjalistycznymi usługami w szeroko pojętych obszarach IT.
Obecnie częstochowskie fabryki ZF (dawniej TRW) produkują m.in. pasy bezpieczeństwa do samochodów, zamki do pasów, regulatory wysokości oraz poduszki powietrzne i ich moduły. Produkcja zakładów trafia do czołowych koncernów motoryzacyjnych na świecie.
W Polsce znajduje się kilka zakładów koncernu ZF. Oprócz dwóch fabryk, centrum obsługującego procesy finansowo-księgowe i centrum IT w Częstochowie, w fabryce w Czechowicach-Dziedzicach wytwarzane są systemy kierownicze i ich elementy, a w Gliwicach układy wspomagania hamulcowego.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.