Jak podają media, w ostatnich tygodniach BHP Billiton Mitsubishi Alliance (BMA) - duża firma wydobywająca na całym świecie surowce, w tym węgla - zawarła umowę na sprzedaż kopalni Gregory Crinum. Za zakład wydobywczy znajdujący się na Zwrotniku Koziorożca w mieście Emerald w Australii spółka Sojitz Corporation ma zapłacić 100 mln australijskich dolarów. Jest to japońska firma górnicza, która zamierza kupić inne tereny górnicze i kopalnie w stanie Queensland.
BMA zapewniła odpowiednie środki na rekultywację zdegradowanych eksploatacją górniczą terenów. Część zobowiązań w tej materii zostało przeniesione na spółkę Sojitz.
Gregory-Crinum to kopalnia węgla koksowego położona 60 km na północny-wschód od Emerald w zagłębiu Bowen Basin. Obszar górniczy obejmuje podziemną kopalnię Crinum i odkrywkową Gregory, a także niezagospodarowane złoża węgla oraz obiekty infrastruktury - transport, zakład przeróbczy, warsztaty naprawcze i budynki administracyjne.
Gdy w styczniu 2016 r. kopalnia zaprzestała wydobycia, jej możliwości produkcyjne wynosiły sześć mln t węgla koksowego rocznie. BMA podjął decyzję o sprzedaży po uzyskaniu opinii, że jest jeszcze w obszarze górniczym Gregory-Crinum możliwość wydobycia węgla z zyskiem przez inną firmę.
Prezydent BHP Rag Udd powiedział, że jest to świetny rezultat dla obu stron transakcji i dla regionu. Sprzedaż i ponowne uruchomienie wydobycia węgla w części kopalni odkrywkowej zapewni pracę mieszkańcom Emerald oraz da dodatkowe wpływy z podatków dla stanu Queensland.
- Życzymy firmie Sojitz powodzenia w realizacji planach wznowienia produkcji – stwierdził prezes Udd.
Sojitz ma zamiar także eksploatować pole M, znajdujący się w obszarze górniczym kopalni Crinum. Koncerni BHP planował wydobywać z niego węgiel metodą podziemną. Jednak z uwagi na spadek cen surowca odstąpiono od takiego projektu.
Także duża firma górnicza Rio Tinto sprzedała za 2,25 mld dolarów swoją ostatnią kopalnię węgla w Australii. Transakcja została dokonana dla podniesienia wartości akcji Rio Tinto na australijskiej giełdzie i dla pozyskania pieniędzy na tzw. buybacks , czyli odkupienie akcji Rio Tinto na giełdzie ASX.
Sprzedaż udziałów Rio Tinto w kopalni Kestrel–KME - znajdującej się także w Emerald - spółkom EMR Capital i Indonezyjskiej Adaro Energii Tbk była trzecia tego typu transakcją, przeprowadzoną przez ten koncern w ostatnich tygodniach.
Kopalnia Kestrel–KME oddana do została ruchu po zakończeniu eksploatacji w starym zakładzie, znajdującym się na tym samym obszarze górniczym. KME została wybudowana szybko, dzięki zastosowaniu nowoczesnych metod. Na przykład – przy wierceniu szybu wentylacyjnego załoga pracująca przy tym, przebywała na powierzchni wierconego obiektu.
W ostatnim czasie aktywa Rio wzrosły o 4,15 mld USD. Zarząd zapowiedział, że fundusze te zostaną wykorzystane do realizacji „ogólnych celów korporacyjnych”, które mogą obejmować zwiększone zyski dla akcjonariuszy.
Dyrektor generalny Jean-Sebastien Jacques w oświadczeniu wydanym przy ostatniej sprzedaży stwierdził, że połączenie efektów związanych z zakupem przez firmę Glencore kopalni Hail Creek i zbyciem nierozwiniętych projektów węglowych, spowoduje wzmocnienie i koncentrację portfolio firmy Rio. W raporcie podkreślono, że Rio się jedyną dużą spółką górniczą, która już nie posiada w swoim majątku aktywów węglowych. A to powinno zwiększyć „urok” tej firmy dla niektórych inwestorów. Zarząd liczy, że pozbycie się kopalń węgla zwiększy wartość Rio Tinto o 3,9 mld dolarów.
Ostatnia umowa sprzedaży 80 procent udziałów Rio w podziemnej kopalni węgla w stanie Queensland ma się zakończyć w drugiej połowie 2018 r.
W związku z dużymi zmianami cen węgla wiele dużych i małych kompani zatrzymało wydobycie, pozostawiając kopalnie w stanie uśpienia. Wiele firm pozbywa się swojego majątku węglowego - sprzedaje kopalnie oraz nieprzygotowane do eksploatacji obszary górnicze. Ciągle są jednak chętni na kupno kopalń, bo widzą szanse na przyszłe zyski. Ich nadzieję pobudza powolny wzrost cen węgla na rynkach światowych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.