Produkcja miedzi płatnej w grupie KGHM wyniosła w maju 53,5 tys. ton, czyli spadła 6 proc. rok do roku. Sprzedaż miedzi w tym okresie wyniosła 49,8 tys. ton i była niższa rdr o 11 proc. - podała spółka w komunikacie.
- Mniejsza produkcja miedzi (spadek o 12 proc.) wynika głównie z postoju remontowego instalacji do przetopu koncentratów w Hucie Miedzi Głogów II, który trwał od 8 kwietnia br. Aktualnie trwa wygrzewanie pieca zawiesinowego i elektrycznego, a uruchomienie produkcji części ogniowej Huty Miedzi Głogów II przewidywane jest na koniec czerwca - napisano w komunikacie.
Dodano, że produkcja miedzi z aktywów zagranicznych KGHM była w maju wyższa od ubiegłorocznej.
- W przypadku KGHM International wzrost dotyczył głównie kopalni Robinson i był związany z wyższą zawartością miedzi w wydobytej rudzie, jak i wzrostem wskaźnika uzysku miedzi w procesie jej przetwarzania - napisano.
W polskiej spółce grupy, KGHM Polska Miedź, produkcja miedzi elektrolitycznej wyniosła w maju 40,2 tys. ton i była o 12 proc. niższa niż w maju 2017 roku. Sprzedaż miedzi spadła o 9 proc. do 40 tys. ton.
W KGHM International produkcja miedzi płatnej wzrosła o 24 proc. do 8,8 tys. ton, a sprzedaż spadła o 37 proc. do 4,3 tys. ton.
Sierra Gorda wyprodukowała 4,5 tys. ton miedzi płatnej (5 proc. mniej niż przed rokiem), a sprzedała 5,6 tys. ton (wzrost 1 proc. rok do roku).
Produkcja srebra w grupie wyniosła 101,5 ton, tj. 17,3 ton (wzrost o 21 proc.) powyżej ubiegłorocznej wielkości produkcji.
- Wzrost produkcji srebra metalicznego wynika z niższej produkcji tego metalu w maju ubiegłego roku, w związku z postojem remontowym Wydziału Metali Szlachetnych w Hucie Miedzi Głogów w tym okresie - napisano.
Sprzedaż srebra wyniosła 72,7 ton i była mniejsza o 31 proc. w porównaniu do maja 2017 r.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.