WIG 20 i WIG zakończyły piątkową sesję umiarkowanymi zwyżkami, jednak w ciągu tego tygodnia straciły ponad 1 proc. Wzrostom wśród blue chipów przewodził w piatek, 22 czerwca, Tauron.
Indeks średnich spółek, któremu ciążyły m. in. Asseco Poland i Dino Polska, znalazł się minimalnie nad kreską. Zdaniem Pawła Krakowiaka z Noble Securities, brak w tej chwili technicznych sygnałów do traktowania obecnego wzrostu WIG 20 inaczej niż w ramach korekty w trendzie spadkowym.
WIG 20 wzrósł w piątek na zamknięciu o 0,56 proc. do 2.162 pkt. Indeks stracił w tym tygodniu 1,8 proc. znajduje się 18 proc. poniżej styczniowego maksimum na poziomie 2.650 pkt.
WIG 20 zwyżkował o 0,33 proc. do 56.610 pkt., a mWIG 40 znalazł się minimalnie nad kreską (+0,04 proc.) i wyniósł 4.273 pkt. Indeksy WIG i mWIG 40 zniżkowały w tym tygodniu o odpowiednio: 1,9 proc. oraz 1,5 proc.
- Wraz z nadejściem piątku na rynkach pojawił się lekki optymizm u inwestorów (...). Warto zwrócić uwagę, iż WIG 20 z dwóch ostatnich sesji porusza się w obrębie środowej świecy odwracającej dosyć mocną przecenę z ubiegłego tygodnia, przez co brak na ten moment technicznych sygnałów i przesłanek do traktowania obecnego wzrostu inaczej niż w ramach korekty w trendzie spadkowym, zwłaszcza, że wraz ze wzrostem maleją obroty, co idealnie wpisuje się w tę koncepcję - powiedział PAP Biznes Paweł Krakowiak, makler z Noble Securities.
- Z dość ciekawą sytuacją pod względem technicznym mamy do czynienia na szerokim indeksie cenowym. Na wykresie dziennym WIG-u tworzy się wyspa odwrotu, która może wskazywać na końcową fazę trendu spadkowego rozpoczętego wraz z nadejściem lutego. Aby taki scenariusz był wysoce prawdopodobny potrzebne jest utrzymanie obecnych poziomów wsparcia, czyli okolice 56 tys. pkt. - dodał.
Wzrosty przeważają także na giełdach w Europie Zachodniej. DAX, FTSE i CAC rosły ok. godz. 17.00 o odpowiednio: 0,2 proc., 1,5 proc. i 1,2 proc. DIJ oraz S&P 500 zwyżkowały o 0,6 proc. i 0,3 proc. Indeksy ciągną w górę najmocniej wyceny spółek paliwowych, w ślad za dynamicznymi wzrostami cen ropy. Rynek pozytywnie przyjął przyjęcie przez ugrupowanie OPEC+ umowy o zwiększeniu wydobycia surowca.
Wśród blue chipów najmocniej w górę poszła na zamknięciu wycena Tauronu (+4,0 proc.).
O ponad 3 proc. wzrosły w piątek walory Lotos oraz CCC. Producent obuwia, w czwartek przewodził spadkom wśród blue chipów, a czwartkowa wycena spółki spadła na zamknięciu o 4,3 proc. Akcje CCC straciły w czerwcu 17 proc.
Spadkom wśród blue chipów przewodziło na zamknięciu PZU (-1,3 proc.), które było także liderem pod względem obrotów (101 mln zł).
Obroty na GPW wyniosły 729 mln zł, z czego 535 mln zł na akcjach spółek z WIG 20.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.