Zakłady produkcyjne FCA Powertrain w Bielsku-Białej, należące do Grupy Fiat Chrysler Automobiles (FCA), rozpoczęły produkcję nowych, zaawansowanych technologicznie silników benzynowych z turbodoładowaniem - podała spółka w piątek, 22 czerwca.
Gama jednostek napędowych obejmuje: 3-cylindrowy silnik o pojemności 1 l, o mocy 120 KM i momencie obrotowym 190 Nm oraz silnik 4-cylindrowy o pojemności 1,3 l, o mocy 150 KM lub 180 KM i momencie obrotowym 270 Nm. Nowa rodzina silników bazuje na modularnej i elastycznej strukturze oraz wykorzystuje najbardziej zaawansowaną technologię, stworzoną przez Grupę FCA. Po raz pierwszy użyto m.in. technologii Multiair III (połączoną z bezpośrednim wtryskiem paliwa, turbodoładowaniem oraz czterema zaworami na cylinder).
Producent dodaje, że cała rodzina silników będzie wyjątkowo przyjazna dla środkowiska i oszczędna paliwowo.
Wszystkie wersje są wyposażone w filtr cząstek stałych (GPF) i zaprojektowane tak, aby łatwo ewoluowały do użycia z elektrycznymi układami napędowymi. Zastosowane technologie zapewniają redukcję emisji zanieczyszczeń zgodnie z europejską normą Euro 6D, która będzie obowiązkowa dla producentów samochodów od września 2018 r.
Produkowane w Bielsku-Białej silniki będą montowane w nowym modelu Jeepa Renegade MY19, a przed końcem 2018 r. zostaną wprowadzone również w innych modelach.
Obecne moce produkcyjne nowych silników wynoszą około 200 tys. rocznie. Zostaną jednak podwojone z końcem 2019 r.
FCA Powertrain Poland Sp. z o.o. w Bielsku-Białej zatrudnia 1150 osób i osiąga roczne przychody w wysokości 3,4 mld zł. Wartość eksportu w 2017 r. wyniosła 1,4 mld zł. Od chwili powstania (w 2003 r.) zakład wyprodukował ponad 7 mln silników. Spółka FCA Powertrain Poland była pierwszą fabryką FCA na świecie, która osiągnęła najwyższy poziom (tzw. Gold Level) w programie World Class Manufacturing – będącym zintegrowaną metodologią zarządzania przedsiębiorstwem oraz procesem produkcji według najwyższych światowych standardów.
Fiat Chrysler Automobiles (FCA) to największy producent samochodów w Polsce i jeden z najważniejszych w kraju inwestorów zagranicznych. Grupa, w skład której wchodzi 16 polskich spółek, zatrudnia ponad 9 tys. osób. W 2017 r. aż 71 proc. produkcji polskich spółek FCA (o wartości około 15,4 mld zł) znalazło odbiorców poza granicami kraju.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.