W Głównym Instytucie Górnictwa w Katowicach 13 czerwca odbyły się warsztaty, prezentujące wyniki pierwszego etapu realizacji projektu „TERDUMP: Współpraca VSB-TUO/GIG Kce w badaniach zapożarowanych hałd po obu stronach wspólnej granicy”. Projekt realizowany jest we współpracy z czeskim partnerem - Uniwersytetem Technicznym VSB w Ostrawie w ramach programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.
Jakość powietrza na terenach przygranicznych jest mocno powiązana z jego obiegiem i systemem cyrkulacji, który nie zatrzymuje się na granicy państwa. Zjawiska pożarowe, rozwijające się w obrębie hałd, powodują zwiększoną emisję szkodliwych substancji i są uciążliwe dla środowiska. Jednym z celów projektu jest opracowanie wspólnych metod i procedur badań oraz oceny wyników porównywalnych badań dla obu partnerów projektu - polskiego i czeskiego, przy wykorzystaniu poligonu doświadczalnego, jakim są termicznie czynne hałdy w rejonach przygranicznych.
W ramach kończącego się obecnie etapu realizacji projektu na wytypowanych obiektach badań, termicznie aktywnych hałdach odpadów powęglowych po obu stronach granicy, przeprowadzono badania wstępne. Po stronie polskiej jest to hałda Wrzosy I w Pszowie oraz hałda Marcel w Radlinie. W tych lokalizacjach rozpoczął się już także monitoring kwartalny, którego wyniki posłużą do próby oszacowania emisji do atmosfery poszczególnych związków, zanieczyszczeń uwalnianych z zapożarowanych hałd. Uzyskane wyniki badań będą również mogły być wykorzystane przez właścicieli, użytkowników składowisk w celu lepszego zarządzania tymi terenami oraz wyeliminowanie ryzyka zanieczyszczenia środowiska.
- Należy jednak pamiętać, że głównym celem projektu jest zacieśnienie współpracy polskich i czeskich zespołów badawczych dla ustalenia zarówno jednolitych metod pomiaru i pobierania próbek w terenie, ich przygotowania oraz procedur analitycznych, tak abyśmy wspólnie otrzymywali porównywalne wyniki, jak i metod ich oceny - mówi dr Leszek Drobek, kierownik projektu po stronie polskiego partnera.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.