Rektor Politechniki Śląskiej w Gliwicach prof. Arkadiusz Mężyk i szef Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej Zbigniew Pawlak podpisali w czwartek, 20 czerwca, w podziemiach Zabytkowej Kopalni Srebra specjalne porozumienia o wzajemnej współpracy. To pierwsza w Polsce tego rodzaju umowa pomiędzy uczelnią a organizacją pozarządową prowadzącą obiekty o randze światowej - poinformowały portal netTG.pl służby prasowe SMZT.
Zapisy umowy były przygotowywane od kilku miesięcy, jeszcze za kadencji poprzedniego szefa SMZT Marka Kandzi. Umowę o wzajemnej współpracy podpisano w miejscu nietypowym, bo w jednej z komór Zabytkowej Kopalni Srebra, której podziemia od ubiegłego roku znajdują się na Liście światowego dziedzictwa UNESCO.
- Bardzo się cieszymy, to jest wspaniała możliwość rozwijania współpracy pomiędzy uczelnią ze wzgledu na duże spektrum wydziałów, które są na uczelni, bardzo wielu specjalistów z rożnych obszarów może uczestniczyć w tych projektach. Jest to dla nas poligon doświadczalny - komentował po podpisaniu porozumienia rektor Politechniki Śląskiej w Gliwicach prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk.
Porozumienie umożliwi nie tylko wymianę doświadczeń z zakresu budownictwa czy architektury, ale także realizację - poprzez granty i dotacje zewnętrzne dużych projektów inwestycyjnych związanych choćby z modernizacją przykopalnianego Skansenu Maszyn Parowych czy obiektów będących elementami wpisu na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.
- W imieniu Stowarzyszenia i mieszkańców Tarnowskich Gór dziękuję za ten podpis, za tę współpracę, to umożliwi nie tylko ochronę światowego dziedzictwa, ale także pozwoli to dziedzictwo przekazać przyszłym pokoleniom, do czego współpraca z Wami jest nam tak potrzebna - mówił po podpisaniu porozumienia Zbigniew Pawlak, nowy Przewodniczący Zarządu Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, które zarządza Zabytkową Kopalnią Srebra.
Do tej pory SMZT współpracowało jedynie z Wydziałem Architektury Politechniki Śląskiej w zakresie koncepcji modernizacji Skansenu Maszyn Parowych. Teraz zakres współpracy zostanie rozszerzony o inne wydziały.
Podpisana umowa zawiera aż 3 strony różnych prac, które Politechnika i SMZT będą wykonywać. Współpraca dotyczy takich elementów, jak przygotowywanie projektów badawczych, dydaktycznych, organizacja stażów i praktyk, współpraca przy wdrażaniu i upowszechnianiu wyników prac naukowo-badawczych, seminariów, konferencji.
Politechnika Śląska jest gotowa także do współpracy w zakresie kompleksowego przygotowania i prowadzenia procesu inwestytycjnego, planowanej rozbudowy lub budowy nowych obiwektów, a także różnego rodzaju ekspertyz. W umowie są również zapisy związane z opracowaniem projektów rewitalizacji, adaptacji do ruchu turyustycznego oraz zabezpieczania zabytkowych wyrobisk podziemnych z zastosowaniem nowoczesnych technologii z jednoczesnym zachowaniem ich historycznego charakteru.
- Chcemy się włączyć w dobre zachowanie tych zabytków, we wszystkie te działania związane z udostepnieniem ich dla zwiedzających. Ta spóścizna historyczna to jest ogromny kawał historii, tradycji tej ziemi, może być bardzo ciekawą ofertą turystyczną również dla gości nie tylko z kraju, ale i ze świata - mówił rektor Politechniki Śląskiej.
Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej to jedyna organizacja pozarządowa w Polsce, która zarządza dziedzictwem światowym UNESCO. Dzięki staraniom SMZT województwo śląskie może od blisko roku szczycić się pierwszym obiektem wpisanym na tę prestiżową listę.
- Oczywiście będziemy promowali z całego serca tę kopalnię, bo jesteśmy zakochani w ziemi śląskiej - mówił prof. Mężyk.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.