Przez większą część przyszłego tygodnia polskie aktywa powinny pozostać stabilne, a złoty ma szansę lekko się umocnić, jeżeli czynniki geopolityczne nie zaskoczą negatywnie - ocenia 19 czerwca Marcin Sulewski, ekonomista z BZ WBK. Pod koniec tygodnia uwaga rynku skupiona będzie na wstępnych odczytach PMI z Niemiec i strefy euro.
- Dziś działo się niewiele. Po wczorajszym wzroście wahań dziś EUR/PLN oscyluje wokół poziomu 4,28, a USD/PLN jest blisko 3,70 - powiedział Sulewski.
- Przez większą część przyszłego tygodnia złoty raczej pozostanie w miarę stabilny. Jest szansa na lekkie zejście eurozłotego, jeśli nastrój na świecie nie pogorszy się przez czynniki geopolityczne - dodał.
Zdaniem ekonomisty, na koniec tygodnia uwaga rynku skupi się na wstępnych odczytach indeksów PMI z Niemiec i strefy euro za czerwiec. W przypadku słabszych odczytów złoty może znaleźć się pod presją.
- W ostatnich miesiącach te indeksy mocno rozczarowywały, więc gdyby znów pojawiły się słabe odczyty, to byłoby ryzyko, że EUR/USD mógłby jeszcze pogłębić ostatnie spadki i wtedy - na koniec tygodnia - złoty byłby pod presją - powiedział.
Rynek długu
- Dziś mamy korektę wczorajszego umocnienia i rentowności rosną o ok. 3 pb na 10-latkach i 2 pb na 5-latkach. Oddajemy wczorajsze zyski zanotowane po decyzji EBC - powiedział Sulewski.
- Dziś rano rentowność 10-letnich SPW testowała poziom 3,20, czyli dolne ograniczenie przedziału, w którym porusza się od połowy maja. Ten przedział to 3,20-3,35. Dziś rano go testowaliśmy, ale nie udało się tam pozostać - dodał.
Zdaniem ekonomisty, w przyszłym tygodniu krajowe SPW powinny pozostać stabilne. Rentowność 10-latki może wahać się blisko 3,20 proc. i spaść poniżej tego poziomu pod koniec tygodnia, gdyby odczyty PMI rozczarowały.
- Gdyby piątkowe dane były słabe, to wtedy moglibyśmy jeszcze raz testować poziom 3,20 na 10-latach i może zejść trochę niżej - powiedział.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.