Walczyki, marsze, popularne przeboje i standardy jazzowe – taki repertuar zaprezentowały w Zabrzu w sobotę, 16 czerwca, orkiestry górnicze. Ich festiwal odbył się już po raz czternasty.
- Cieszę się, że impreza ma się dobrze, ale początki – jak pamiętam – były bardzo trudne. Pierwsza edycja festiwalu przypadła na okres restrukturyzacji branży górniczej. Na wszystkim oszczędzano. Uderzenie trafiło także w orkiestry górnicze, tymczasem na Śląsku jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że tam gdzie orkiestra, tam jest pewien prestiż. Te orkiestry to ważny element kultury Śląska. Gdy pojawiło się zagrożenie, że na fali kryzysu mogą przestać działać i popaść w zapomnienie, wpadłem na pomysł, aby mimo trudności, zorganizować festiwal. Z pomocą przyszło kierownictwo miejscowej komendy policji i władze Zabrza. W ostatnich latach pani prezydent Małgorzata Mańka-Szulik nadal bardzo nam pomaga – powiedział Piotr Buchwald, prezes Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu, który w tamtym okresie kierował OSRG w Zabrzu.
Zabrze jest dumne z górniczych tradycji. Podkreśliła to właśnie Małgorzata Mańka-Szulik.
- Chcemy przypominać, skąd wyszliśmy dokąd zmierzamy. Naturalnie mówimy o innowacjach, o zmianie kierunku naszego regionu, ale to, co najważniejsze, w sercu jeszcze gra - skomentowała prezydent miasta.
Na estradzie w Skansenie Królowa Luiza zaprezentowały się orkiestry dęte kopalń: Bielszowice, Halemba, Pokój, Bolesław Śmiały, a także Orkiestra Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, Orkiestra Dęta Bytom-Miechowice oraz goście z Niemiec, orkiestra Wilersbacher Musikanten z Bawarii.
Organizatorem wydarzenia było Muzeum Górnictwa Węglowego. Patronat nad imprezą objęło miasto Zabrze i Polska Grupa Górnicza. Patronat medialny sprawuje m.in. Trybuna Górnicza i portal nettg.pl.
W galerii: XIV Zabrzański Festiwal Orkiestr im. Edwarda E. Czernego, 16 czerwca 2018 r. (zdjęcia: Kajetan Berezowski - portal nettg.pl).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.