Od 20 kwietnia do 29 maja br., na rynku fizycznym, dzienne narastające indeksy DES ARA cechował dosyć zmienny trend – czytamy w raporcie opracowanym przez Agencję Rozwoju Przemysłu w Katowicach.
Przez pierwsze dni prowadzonej analizy ceny wzrastały i 23 kwietnia indeks DES ARA wyniósł 84,00 USD/t. Następnie rozpoczął się trzydniowy trend zniżkowy, w wyniku którego, 26 kwietnia, cena osiągnęła poziom 83,19 USD/t. Kolejne dni przyniosły wzrost wartości indeksów DES ARA – 1 maja cena wyniosła już 86,27 USD/t. Trzy kolejne dni przyniosły ponownie spadek wartości indeksów i 4 maja cena zatrzymała się na poziomie 85,35 USD/t. 8 maja br. Wartość indeksów DES ARA poszybowała w górę, wzrastając do 91,63 USD/t. Kolejne dni przyniosły spadek cen i 10 maja cena spadła do poziomu 89,55 USD/t. Następnie, do końca analizowanego okresu, powrócił trend wzrostowy – ostatecznie 29 maja indeks DES ARA osiągnął poziom 95,77 USD/t.
Rok temu w analogicznym okresie notowania kształtowały się w granicach: 71,24–74,39 USD/t. Dla regionalnego popytu na węgiel korzystne mogą okazać się niska dostępność gazu i jego rosnące ceny.
Według Alana Richardsa, analityka Utilyx, w nadchodzących miesiącach ceny węgla mogą wzrosnąć. Przyczynić się do tego może wzrost zapotrzebowania energii na systemy chłodzenia, jeśli prognozy na gorące lato w Chinach będą trafione. W tym samym czasie indyjscy kupcy gorączkowo odnawiają zapasy przed sezonem monsunowym, który trwa zwykle od czerwca do września, kiedy to ulewne deszcze często utrudniają importowanie surowców.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.